fallback

Кризата с чиповете помага на скритите бижута във веригите на доставка да блеснат

Печалбите и оценките на нишовите производители на чипове растат, докато инвеститорите осъзнават тяхната важна роля в индустрията

18:30 | 21.12.21 г.

Завръщането на Powerchip на Тайванската фондова борса на 6 декември изненада мнозина, дори нейните поддръжници.

Някога най-големият производител на чипове памет в Тайван Powerchip излезе от борсата през 2012 г., докато се бори с дългова криза в размер на 4 млрд. долара. Компанията беше принудена да затвори най-модерния си завод за чипове и да продаде оборудването, както и да се откаже от дела си в съвместно предприятие с японската Elpida Memory, тогава неин най-важен технологичен партньор, пише Nikkei Asia Review. 

Тези ходове спечелиха време за тайванската компания, но представляват и смела смяна в стратегията – преход от производството на силно комодитизирани чипове памет към по-нишови полупроводници – която ѝ помага да започне постепенно възстановяване.

Глобалният недостиг на чипове, който се оформи в края на миналата година, доведе до безпрецедентно търсене точно на типа периферни чипове, които Powerchip произвежда. Тези части, които включват сензори за изображения, чипове за драйвери на дисплея и компоненти за управление на захранването, са по-евтини и авангардни от, да речем, модемните чипове, централните или графичните процесори. Въпреки това производителите на различни видове потребителска електроника и други устройства вече знаят, че тези чипове са от изключителна важност за бизнеса им.

„Ние не изграждаме основни типове чипове като CPU, GPU и AI процесори. По-скоро гледаме към периферните, нишови такива, които също така са важни компоненти, без които не може, подобно на основните чипове“, изтъква Брайън Ший, зам.-председател и президент на Powerchip.

Компанията, която е преименувана на Powerchip Semiconductor Manufacturing Co., е само един от редицата по-малки, не толкова бляскави доставчици на чипове, които се оказаха поставени в светлината на прожекторите от глобалната криза на доставките.

Подизпълнителят GlobalFoundries, който излезе на борсата на Nasdaq в края на октомври, отчете над 50-процентно увеличение в цената на акциите си, което изстреля пазарната му оценка до над 35 млрд. долара, поставяйки го на едно ниво с Twitter и HP.

Израелската Tower Semiconductor, която е специализирана в производството на всички видове сензори и чипове, свързани със захранването, отчете 35% ръст на пазарната си капитализация през тази година, докато нетната печалба на Vanguard International Semiconductor, филиал на TSMC, специализиран в производството на чипове за управление на захранването и драйвери на дисплея, нарасна с повече от 80% на годишна база първите девет месеца на 2021 г.

През 2018 г. GlobalFoundries се бори с финансова криза. Компанията реши да прекрати разработката на най-модерните си чипове, закри своя завод в Китай и разпродаде няколко работещи на загуба съоръжения. Базираният в Абу-Даби производител на чипове сега се позиционира като „безопасен избор“ за нуждите на индустрията на полупроводници във време, когато големите икономики се борят да привлекат повече такива концерни на своя територия.

чипове

За Vanguard промяната беше драматична по ред други причини. След като дълго време беше разглеждан само като филиал на TSMC, управляващ по-старите заводи за чипове на групата, акциите на концерна поскъпнаха с повече от 153% от мартенското дъно през 2020 г., когато пандемията от коронавирус връхлетя света. Ценовият скок се дължи до голяма степен на факта, че инвеститорите откриха ключовото значение на разработчика във веригата на доставка.

Силните печалби на тези компании отразяват смяната на ролите във веригите на доставка на чипове.

„Прекарахме повече от година в преследване на всички тези малки компоненти, от трансивъри до микроконтролери“, споделя пред Nikkei Asia Хю Ло, вицепрезидент в Kinpo Electronics, ключов доставчик на HP и Casio. "В миналото тези производители на чипове ни молиха да използваме повече от техните продукти. Сега е обратното, като нашите клиенти и ние се надяваме, че ще ни доставят повече чипове”, добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:19 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още