Тайван търси сътрудничество в сферата на полупроводниците с три държави от Източна Европа, обяви министър. Ходът вероятно ще се хареса на Брюксел, който се опитва да привлече тайвански компании, които да произвеждат чипове в блока, предава Ройтерс.
Технологичната сила Тайван, откъдето са компании като Taiwan Semiconductor Manufacturing, се превърна в особено важен играч що се отнася до усилията за решаване на кризата с недостига на чипове, който доведе до спирането на автомобилни производствени линии по света и чието влияние сега се усеща и върху потребителската електроника.
Въпреки че TSMC изгражда завод за чипове за 12 млрд. долара в американския щат Аризона, тя не е подсказвала да има интерес към подобно начинание в Европа въпреки усилията на ЕС да се стигне до такава инвестиция.
След посещение в Словакия, Чехия и Литва, Кун Мин-сън, който ръководи Националния съвет за развитие на Тайван, коментира пред репортери, че и трите страни са споменали, че искат да работят по чипове заедно с острова.
Тайван ще създаде работни групи с трите държави, за да се помисли как може да си сътрудничат в тази област. Освен това Тайван ще провежда технически обучения, допълва той.
„Цялата верига на доставките на чипове е огромна. Много държави могат да играят различни роли“, посочва Кун.
Тайван изрази благодарността си към трите държави за даренията на ваксини срещу Covid-19, а на Литва и Чехия и за подкрепата, след като Тайван се изправи срещу нарастващ политически натиск от страна на Китай.
Европейската комисия предложи законодателство, което да подкрепи производството на чипове, и призовава за участието на Тайван.
По думите на Кун Европа трудно би се справила сама, ето защо се надява на партньорство с Тайван.