Опитът на Nvidia да придобие британския дизайнер на чипове ARM за 54 млрд. долара се очаква да стане обект на продължително антимонополно разследване в Европейския съюз, след като отстъпките, предложени миналата седмица, не са успели да отговорят на опасенията за конкуренцията, твърдят трима източници на Ройтерс, запознати с въпроса.
Разследването на ЕС ще бъде второто голямо препятствие за Nvidia само два месеца след като британската антимонополна агенция предупреди, че сделката за най-важната технологична компания в страната може да засегне конкуренцията или да отслаби други компании.
Европейската комисия (ЕК) трябва да приключи предварителния преглед на сделката на 27 октомври, а след него ще последва четиримесечното разследване, твърдят източниците.
Говорител на ЕК е отказал да коментира.
„Регулаторният процес е конфиденциален. Трансакцията ще помогне за трансформирането на Arm и за насърчаване конкуренцията и иновациите, включително във Великобритания“, коментира американската Nvidia, чиято централа е в Силициевата долина.
Най-големият производител на видео карти и чипове с изкуствен интелект предложи известни отстъпки на ЕК, които обикновено означават, че компаниите ще вземат мерки, за да опазят конкуренцията.
Nvidia твърди, че ще запази ARM неутрална, тъй като е доставчик на технологии. По този начин се опита да намали притесненията на клиентите ѝ, като Qualcomm, Samsung Electronics и Apple.
Европейският регулатор не е потърсил обратна връзка от регулаторите и клиентите във връзка с отстъпките на Nvidia, което според източниците показва, че те не са били достатъчно добри.
Компаниите, които подкрепят сделката, включват клиенти на ARM като Broadcom, MediaTek и Marvell.