fallback

Infineon: Ситуацията с чиповете все още е тежка

Способността на производителите на полупроводници да добавят капацитет е ограничена

16:27 | 02.07.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Напрежението във веригата на доставките се засили - особено в някои области заради редица тенденции, като работата от дистанция, комбинирана с индустриалното възстановяване от миналогодишния спад заради пандемията, казва ръководителят на германската Infineon, цитиран от Ройтерс.

Способността на производителите на чипове да добавят капацитет е ограничена, а някои в Азия дори се сблъскват с допълнителни производствени предизвикателства, защото се борят да овладеят огнищата на Covid-19 сред работната си сила, твърди изпълнителният директор на Infineon Райнхард Плос.

„Ситуацията все още е тежка – в някои области е дори по-трудна“, коментира 65-годишният Плос в интервю за информационната агенция.

Пандемични тенденции като работата от дистанция и домашното обучение засилиха търсенето на висок клас потребителска електроника, ограничавайки доставките на чипове с по-нисък марж до производителите и принуждавайки много автомобилни компании да преустановят производството си през първата половина на 2021 г.

Infineon, водещ доставчик на полупроводници за автомобилната индустрия, до голяма степен разчита на производители на чипове, които работят на договор, като TSMC, с която води „задълбочен диалог“ относно отговарянето на потребителските нужди, твърди Плос.

През май той сгълча поддоставчиците, че не са инвестирали достатъчно в нов капацитет, а Infineon беше особено засегната от недостига на по-старите 20- и 90-нанометрови чипове, използвани в редица продукти.

Infineon успя да отговори по-добре на търсенето на специализирани продукти, които произвежда сама в новия си завод в Австрия, благодарение на факта, че започна производсвото скоро, докато звеното ѝ в Дрезден, Германия, все още има свободен капацитет.

„Имаме две места, на които да ускорим (производството – бел. ред.), което е предимство спрямо по-голямата част от нашите конкуренти, на които нищо не им достига“, твърди Плос.

И все пак общите продуктови запаси на Infineon, които бяха на нейно разположение, са изчерпани, допълва лидерът на компанията. Изравняването на търсенето и предлагането ще изисква производителите на чипове да управляват временно претоварена верига на доставките, смята той.

На кого му е нужно всичко това?

Кризата с предлагането на чипове предизвика дебати в Европа дали да се инвестира в нов производствен капацитет, за да се намали зависимостта на континента от вноса от азиатски производители, които доминират в индустрията.

Плос обаче поставя под съмнение целта, поставена от Брюксел, за изграждането на модерен завод за 2-нанометрови чипове.

„Ако беше взето решение за фабрика за чипове от 2 нанометра в Европа, бих попитал кои ще бъдат клиентите ѝ“, коментира той. „Компаниите за мобилни устройства? Вече няма толкова много в Европа. Компютърни производители? Може да ползваме компютри тук, но не ги произвеждаме“.

Индустриалната политика трябва да се съсредоточи върху възприемането на традиционните силни страни на Европа в производството, категоричен е Плос.

Вижте още технологични новини във видеото на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:50 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още