fallback

Мъск се срещна с „копачи“ на криптовалута

Те се ангажираха да разкрият настоящото и планираното използване на възобновяеми енергийни източници, каза предприемачът

10:59 | 25.05.21 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Илон Мъск не се предава. Почти две седмици след като шефът на Tesla за първи път разкритикува високото потребление на енергия за създаването на биткойни, той вече работи по различни инициативи, за да направи криптовалутите по-зелени. В неделя той се срещна с водещи биткойн „копачи“ от Северна Америка, както разкри самият той в Twitter в понеделник вечерта.

„Те се ангажираха да разкрият настоящото и планираното използване на възобновяеми енергийни източници и да насърчат другите миньори по света да направят същото. Възможно обещаващо начало”, каза Мъск, който както никой друг може да повлияе на криптосцената със своите туитове.

Съобщението дойде точно навреме за най-голямата криптоконференция в Америка Consensus, която започна в понеделник и има за цел да даде нов тласък на криптосвета след големия крах през последните няколко седмици. Мъск беше ключова причина за ценовия срив. 

Имаше и натиск от Китай. Правителството в Пекин обяви в петък, че ще се бори с добива на криптовалути. Целта е да се ограничат финансовите рискове, произтичащи от цифровите валути. След това някои криптокомпании оттеглиха дейността си от Китай.

Курсовете отчетоха значителен подем в понеделник дори преди туита на Мъск, но получиха допълнителен тласък от шефа на Tesla. Биткойнът се търгува над  нивото от 40 000 долара за брой рано сутринта във вторник, след като в неделя падна под границата от 32 000 долара, предава Bloomberg.

Срещата между миньорите и Мъск е била организирана от Майкъл Сейлър, ръководител на софтуерната компания Microstrategy. Сейлър привлече вниманието към себе си през миналата година, тъй като беше първият изпълнителен директор на публична компания, която инвестира част от своите резерви в биткойн. Оттогава той съветва и мениджъри на други компании, които се интересуват от подобна стъпка.

Миньорите са основали Bitcoin Mining Council, каза Сайлър в Twitter. Целта на комитета е да ускори използването на възобновяеми енергийни източници. В процеса на добив компаниите осигуряват компютърен капацитет за криптиране на трансакции, което изисква големи количества електроенергия.

За тази цел „миньорите“ се възнаграждават в съответната криптовалута. Според изчисленията до момента 70% от всички минни дейности се извършват в Китай. Сега този дял трябва да намалее.

Още преди критиките на Мъск имаше инициативи, които искаха да направят блокчейн индустрията по-зелена. 45 компании се присъединиха към Crypto Climate Accord, инициатива, която има за цел да сведе до нулата емисиите на въглероден диоксид до 2025 г.

В нея влизат копачи като DMG, както и доставчикът на софтуер Consensys, който разработва проекти за блокчейна етериум, и Coinshares, мениджър на цифрови активи. Но това не е лесна стъпка, както се вижда в няколко щата на САЩ.  

Greenidge Generation Holding поднови работата на стар завод за въглища в щата Ню Йорк и го преобразува в електроцентрала, работеща с газ. Миньорът, собственост на частната инвестиционна компания Atlas Holdings, в момента преследва курс на експанзия. От юни той иска да купъва въглеродни кредити, за да стане въглероднонеутрален, както обяви компанията в средата на май - един ден след като Мъск за първи път разкритикува биткойна за високата консумация на енергия. Но жителите се опасяват от влошаване на качеството на водата и щети за околната природа и туризъм. Ако обаче цената на биткойна не бъде драстично повишена, централата няма да бъде рестартирана.

Миналата година Miner Marathon Digital пък върна към работата въглищна електроцентрала в щата Монтана, като по този начин значително намали разходите за енергия. Цената на биткойн от 4600 долара е била достатъчна за печалба - това е почти 40 процента по-ниска цена от досега обявената за достигане на печалба. Marathon, в който е инвестира фондът Blackrock, както и хедж фондът Renaissance Technologies, също са присъствали на срещата с Мъск.

По време на конференцията в понеделник индустрията демонстрира увереност, че най-новите спадове в курса няма да продължат дълго. В понеделник имаше подкрепа и от Рей Далио, основател на най-големия хедж фонд в света Bridgewater.

За първи път той разкри, че сам държи „малко биткойни“, както каза в интервю, записано на 7 май. Тогава цената на биткойна беше около 56 000 долара. Далио, подобно на някои други инвеститори в хедж фондове, държи биткойните като средство за хеджиране срещу нарастващата инфлация.

„Лично аз предпочитам да имам биткойни, отколкото облигации“, за да се предпазя от повишаване на цените, каза Далио. Това се счита за пореден знак за това колко много са се сближили криптосцената и класическият финансов свят през последните няколко месеца.

През февруари Tesla също обяви, че има в баланса си биткойни на стойност 1,5 млрд. долара. Мъск пък продаде около десет процента от биткойните си, за да покаже, че най-голямата и най-старата криптовалута е достатъчно ликвидна. Според прогнозите на индустрията Мъск е купил биткойните на цена малко под 44 000 долара.

Остава да видим колко дълго ще продължи позитивното настроение от понеделник. По-специално малките инвеститори са възпирани от срива, както показват данните от анализаторската компания Chainalysis. Професионалните инвеститори първоначално се сдържаха от нови покупки, но наскоро са се възползвали от ниските цени.

И в САЩ предстоят по-строги регулаторни изисквания, както  даде ясно да се разбере Лаел Брайнард, гуверньор на Федералния резерв. Нарастващото разпространение на дигиталните валути, които „не се покриват“ от централните банки, „може да доведе до рискове в защитата на потребителите и финансовата стабилност", каза тя.

Това се дължи на нестабилната природа на монетите, което носи със себе си и риска, че в лоши времена много инвеститори искат да продават едновременно. Новият ръководител на Американската комисия за ценни книжа и борси Гари Генслер посочи през миналата седмица, че криптообменът може също да попадне в неговата област на надзор. Правителството на Байдън се стреми към създаването на изчерпателен набор от правила, които също така трябва да включват по-строги разпоредби относно данъчното облагане на криптотрансакциите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:35 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още