Японската Kioxia Holdings се фокусира върху осъществяването на своето първично публично предлагане още това лято, вместо да се ангажира с потенциални чуждестранни компании, които да я придобият и да чака одобрение от регулаторите зад граница, твърдят четирима източници, запознати с въпроса и цитирани от Bloomberg.
Производителят на чипове за памет смята IPO-то за най-обещаващия път към реализирането на стойност за акционерите, сред които попадат Toshiba и Bain Capital, твърдят източниците, пожелали да останат анонимни. Тези коментари бяха направени след като Wall Street Journal писа, че Micron Technology и Western Digital проучват възможностите за сделка за покупката на Kioxia.
Базираната в Токио компания, която прави NAND чипове, планира да стане публична откакто Toshiba продаде мажоритарния си дял в бизнеса на консорциум през 2018 г. В този консорциум попадат Bain, Apple и SK Hynix. Подходящият момент за IPO се изплъзна заради волатилността на пазара на чипове за памет, но акционерите все още вярват, че листването е най-добрата опция за набиране на средства и възнаграждаване на акционерите, твърдят източниците.
Kioxia може да бъде оценена на повече от 36 млрд. долара при сегашния пазар, твърди Хидеки Ясуда, анализатор от Ace Research Institute. Инвеститорският апетит за IPO-та нарасна през последните месеци, а компании като Coupang и DoorDash записаха големи ръстове при борсовите си дебюти.
Говорител на Kioxia твърди, че компанията няма да коментира подобни спекулации, но ще продължи да търси подходящ момент за първично публично предлагане. В изявление Toshiba посочва, че знае за информацията в медиите за потенциална сделка, но не е наясно с подробностите от статиите и не може да коментира.
Всяко потенциално придобиване ще се сблъска с големи регулаторни предизвикателства, които могат да отложат или да убият сделката. Преди три години японското правителство се противопостави на продажбата на бизнеса с чипове на Toshiba на чуждестранен купувач – основна причина, поради която Toshiba и японската Hoya заедно взеха мажоритарен дял в Kioxia.
Графика: Bloomberg L.P.
Може би най-важното е, че китайското правителство ще трябва да одобри споразумението, а регулаторите в Пекин вероятно няма да искат американска компания да придобие толкова ценен бизнес, като се има предвид нарастващото напрежение между двете държави. Ключова област в споровете между САЩ и Китай е именно индустрията с чипове, която администрацията на Доналд Тръмп използва, за да накаже китайски технологични играчи като Huawei Technologies.
По-рано тази седмица Applied Materials обяви, че се е отказал от плана за придобиването на Kokusai Electric, тъй като няма да успее да получи регулаторно одобрение в нормален срок.
Покупката на Kioxia от Western Digital или Micron ще консолидира пазара на NAND чипове, намалявайки броя на топ играчите от пет на четири. Това ще облагодетелства компании чрез свиване на цените и повишаване на печалбата, но може да предизвика и притеснения за конкуренцията.
Според източник, запознат с въпроса, сделка за придобиването на Kioxia е малко вероятна. Компанията не води никакви преговори за сделка, макар че е възможно нейни акционери като Bain да обмислят алтернативи на IPO-то, допълва друг.