От година и половина китайският технологичен производител Huawei е в черния списък на Министерството на търговията на САЩ. Оттогава на американските компании е забранено да търгуват с концерна от Шънджън и да му доставят своите продукти. След като регулацията беше спирана няколко пъти от САЩ, статия на японския новинарски сайт Nikkei Asia показва колко силно това се е отразило на процъфтяващия дотогава бизнес със смартфони на Huawei.
Компанията е информирала своите доставчици, че тази година ще поръча от тях с 60 процента по-малко компоненти, отколкото през предходната година. Според Nikkei Asia тези доставки трябва да са достатъчни за производството на 70 до 80 милиона смартфона. Това би било драматичен спад в сравнение със 189-те милиона устройства, които Huawei бе доставила през 2020 г., и само една трета от приблизително 240-те милиона смартфона, които Huawei бе успяла да пусне на пазара през 2019 г., показват данни на Statista.
Групата успяваше да се задържи на повърхността с помощта на навреме натрупани запаси от микрочипове и компоненти. През август обаче Ричард Ю, ръководител на подразделението за потребителска електроника на компанията Huawei Consumer Group, предупреди, че има опасност концернът да остане без чипове. Huawei разработва собствени процесори с марката Kirin за своите смартфони, но досега разчита на американската технология за тяхното производство.
Според анализаторската група IDC компанията е паднала от челната позиция като най-успешния производител на смартфони в света на второто място. Пазарният дял на Huawei е спаднал от 20,2% на 14,6%. Освен това в края на 2020 г. групата се раздели с марката си за смартфони Honor, чиято основна цел беше да помогне за привличането на млади потребители към продуктите на Huawei. Honor бе придобит от китайски консорциум от компании.
Китайските надежди, че встъпването в длъжност на Джо Байдън като президент на САЩ ще разхлаби американската линия към Китай и китайските компании, не се оправдаха. Байдън бе обявил още преди да встъпи в длъжност, че засега смята да запази въведените от Тръмп допълнителни мита върху продукти от Китай и други мерки в рамките на търговския конфликт.
След първоначален разговор помежду си държавният глава на Китай Си Дзинпин и Джо Байдън подчертаха значението на китайско-американското сътрудничество, но в същото време Байдън подчерта непроменената си твърда политика, което не е добра новина за Huawei.
От Huawei все още не са коментирали статията на Nikkei Asiа.