Глобалните продажби на чипове са нараснали с 6,5% през 2020 г., след като възстановяването по време на последните три месеца от годината е помогнало за компенсиране на драстичния спад през март и април, когато в редица точки по света бяха наложени блокади, предава Ройтерс.
Общата стойност на продажбите на чипове в глобален мащаб през 2020 г. е достигнала 439 млрд. долара според Асоциацията на производителите на чипове (SIA) – търговска група, която представлява повечето американски фирми в сектора, както и много международни компании. Групата твърди, че продажбите на американските производители са достигнали 208 млрд. долара, или около 47% от общите.
Продажбите на чипове само в САЩ са били за 94,15 млрд. долара, или с 19,8% повече спрямо предходната година.
Фалан Инуг, директор по индустриалната статистика и икономическите политики на SIA, твърди, че по-голямата част от скока на покупките в САЩ се дължи на високия клас чипове за памет, използвани на места като центровете за данни.
Американските технологични компании като Amazon.com, Microsoft и Google отчетоха голям растеж на потреблението на изчислителни облаци през 2020 г., докато бизнесът се адаптираше все повече към работата от вкъщи.
Въпреки че базираните в САЩ фирми са отговорни за близо половината от продажбите на чипове, те представляват едва 12% от производствения капацитет през 2020 г. Това е с 37% по-малко спрямо 1990 г., тъй като повечето американски компании сега получават чиповете си от заводи в Азия.
Джон Нюфър, президент и главен изпълнителен директор на групата, твърди, че законодателството, прието през миналата година, дава стимули на заводите за чипове в САЩ, които могат да помогнат за промяната на това представяне тази година.
Законът може да предостави финансиране на американски компании като Intel или GlobalFoundries, както и на чуждестранни играчи като Samsung Electronics и Taiwan Semiconductor Manufacturing.
“През следващите 10 години производството на чипове ще нарасне с 56%“, коментира Нюфър. „Искаме да се уверим, че ще получим по-голямо парче от производствения пай“.