Глобалните вериги на доставките на електроника продължават да са изпълнени с проблеми и конфликти, за които се говори малко. Голяма част от тези предизвикателства са свързани с дейности, влияещи пряко на начина на живот и здравето на множество работници по света, заети с добива на ценните метали за нашите смартфони, лаптопи, камери, или със сглобяването на тези устройства.
Тазседмичната гостенка в подкаста “Update” на Bloomberg TV Bulgaria определя смартфона като токсичен коктейл, изпълнен с множество ценни метали – едно устройство, което трябва да бъде рециклирано, ако не искаме ефектът върху околната среда да е прекалено тежък.
Според Борислава Йорданова, координатор кампании в екологичното сдружение „За Земята“, добивът на тези метали често е недостатъчно регулиран, свързан с насилие и има сериозен ефект върху местните общности.
„Не можем още да твърдим, че минните дейности по света са лишени от конфликт, колкото и нови регулации на глобално ниво да има. Много от тях всъщност не подлежат на контрол и са в ръцете на самите държави“, посочва още тя.
Негативен е ефектът и върху онези, които, най-често в Китай, сглобяват електрониката.
„Когато фирмата не предоставя предпазно оборудване на работниците си и не им казва с какви токсични материали работят, е много естествено те да развият различни болести“, твърди Йорданова. „За съжаление отново говорим за милиони хора, които са заети в тази индустрия, поради факта, че те нямат алтернатива по родните си места, пътуват в огромен Китай“.
По думите ѝ въпросните работници често заболяват от нелечими болести, но рядко получават компенсации или някакво възмездие.
Всички тези проблеми са се изострили значително по време на пандемията, защото много от работниците, както в мините, така и в производствените предприятия, са продължили да работят, а това е превърнало тези места в реални огнища на заразата поради близкото съжителство на хората в тях.
Същевременно светът произвежда „невъобразимо огромни количества електроника“, които не са равно разпределени, т.е. не всеки има достъп до тях, което гостенката определя като дигитално разделение.
Най-често тези ценните метали, ползвани в електрониката, се добиват в глобалния юг, но България също присъства на тази карта. Как се случва това можете да научите от целия запис.