fallback

Търсенето на чипове доведе до 23% скок на оперативната печалба на Samsung

Резултатите на компанията са подкрепени и от голямо плащане от Apple

10:39 | 07.07.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Samsung Electronics обяви, че има 23% ръст на оперативната печалба за второто тримесечие. Този показател успя да надмине очакванията на анализаторите благодарение на стабилните продажби на чипове за центрове за данни, подсилени от работещите от вкъщи по време на коронавирусната пандемия, предава Ройтерс.

Продажбите успяха да компенсират слабото търсене на смартфони и телевизори, а еднократните ефекти върху бизнеса с дисплеи, който разчита на Apple като клиенти, също подкрепиха печалбата, обяви компанията. Тя не разкри повече подробности.

Най-големият производител на смартфони и чипове за памет в света заяви, че оперативната му печалба за тримесечието до юни вероятно е достигнала 8,1 трлн. вона (6,8 млрд. долара), доста над 6,4 трлн. вона, колкото очакваха анализаторите, анкетирани от Refinitiv SmartEstimate. Това ще е най-високата тримесечна печалба на гиганта от четвъртото тримесечие на 2018 г.

Приходите вероятно са се свили със 7 на сто до 52 трлн. вона спрямо година по-рано, твърди Samsung, давайки само малък брой данни в документи, подадени до регулаторите, преди излизането на пълния ѝ отчет по-късно този месец.

Поръчките, свързани с работата от вкъщи, и ръста на онлайн ученето подсилиха търсенето на чипове по време на пандемията на Covid-19 и тласнаха нагоре цените на DRAM чиповете. Доставчикът на DRAM чипове Micron Technology миналия месец прогнозира силни приходи за тримесечието.

„Търсенето на чипове беше по-голямо от очакваното заради Covid-19”, коментира Пак Сун-сън, анализатор на Cape Investment & Securities.

Анализатори твърдят, че еднократният ефект върху дисплеите отразява плащане от Apple, докато американският производител на смартфони се бори да изпълни целите си, защото продажбите на iPhone понесоха удар от пандемията.

Плащането е оценено на 1 трлн. вона, което е повече от 800-те млрд. вона, платени преди година, посочват те.

Бизнесът със смартфони и телевизори също може да се е представил по-добре от очакваното заради по-ниските маркетингови разходи, а и поради факта, че магазините и заводите са възстановили операциите си по света, след като държавите вдигнаха блокадите, посочват анализатори.

„Щетите от пандемията не бяха толкова жестоки, колкото пазарът очакваше“, коментира Си Чунг, ръководител проучвания на Nomura в Южна Корея.

Въпреки това анализатори предупреждават, че скокът на цените на чиповете за памет може да не продължи през втората половина на годината, тъй като клиентите с центрове за данни вероятно ще са по-консервативни по отношение на трупането на запаси, като се има предвид скокът на броя на случаите на Covid-19 в САЩ и други държави.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:50 | 06.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още