Илон Мъск е известен с поставянето на трудни цели. В края на февруари обаче се оказа, че шефът на Tesla и SpaceX е наредил на всички служители на SpaceX в една от фабриките да се появят на среща в един часа сутринта в неделя. В ранните сутрешни часове, според медиен репортаж на CNBC, той е искал да разбере от екипа си защо фабриката не работи денонощно за изграждане на космически кораби и ракети.
Инженерният екип е заявил, че се нуждае от повече хора, за да работи на такива смени. В резултат SpaceX е наела 252 нови служители в рамките на 48 часа, удвоявайки работната сила в тази фабрика.
Случката показва много за това какво е да работиш за Мъск.
Президентът на SpaceX Гуейн Шотуел се е присъединила към ракетната компания през 2002 г. като служител № 7. Десетилетие и половина по-късно тя казва, че все още обича да работи за Мъск. Но също така признава, че това е доста интензивно.
„Няма съмнение, че Илон е много агресивен по отношение на времевите си срокове, но честно казано, това ни кара да правим нещата по-добре и по-бързо“, казва Шотуел в беседа на TED за 2018 г. „Мисля, че цялото време и всичките пари в света не дават най-доброто решение и затова оказването на натиск върху екипа да се движи бързо е наистина важно“.
Шотуел каза, че е трябвало да се научи да слуша и да мисли, преди да отхвърля смелите цели на Мъск.
"На първо място, когато Илон казва нещо, трябва да направите пауза и да ме изригвате веднага: „Е, това е невъзможно" или „Няма как да го направим. Не знам как“. Така че си затваряте устата и мислите за това и ще намерите начини да го направите", каза Шотуел.
Макс Ходак, главен изпълнителен директор на Neuralink, където Мъск полага усилия за изграждането на машинно-мозъчен интерфейс за свързване на хората с компютрите, е имал подобно преживяване. „Илон има този невероятен оптимизъм, с който ще пробие тези въображаеми ограничения и ще ви покаже, че наистина е възможно много повече, отколкото наистина мислите днес“, заяви Ходак през 2019 г. в Калифорнийската академия на науките.
В туит, с който набира таланти да работят за компаниите му, самият Мъск признава, че може да бъде трудно да се работи с него.
„Има много по-лесни места за работа, но никой никога не е променял света, работейки за 40 часа седмично", туитна през ноември 2018 г. Мъск. „Но ако обичате това, което правите, това (най-вече) не се чувства като работа", добави той.
Вижте повече във видеото!