Въпреки натиска на САЩ върху китайския телекомуникационен гигант Huawei компанията успява да увеличи приходите си от продажби с около 18 процента през тази година. Увеличението до 850 милиарда юана, което се равнява на 108 милиарда евро, е „малко по-малко от първоначалните ни прогнози", заяви ротационният изпълнителен директор на Huawei Ерик Сю в поздравителен адрес за Нова година до 190 000 служители във вторник. През предходната година приходите са се увеличили с 19,5 процента.
Най-големият мрежови доставчик и вторият по големина производител на смартфони в света изпраща може би най-сложната година в своята 32-годишна история. Съединените щати предприеха мащабни действия срещу Huawei и обвиниха компанията в евентуален шпионаж, но без предварително да са представили публични доказателства за това. Huawei беше включена в черния списък и класифицирана като заплаха за националната сигурност, а сътрудничеството с американските компании беше ограничено.
САЩ също така призовават своите партньори като Германия и други страни да не използват технологията на Huawei, когато разширяват своите мобилни мрежи до бързия стандарт 5G. В посланието си Сю изрази очакването компанията да остане в черния списък през новата година. „Ще бъде трудна година за нас“, предава DPA.
Ръстът също ще бъде по-малък, отколкото през първата половина на 2019 г., което даде инерция на останалата част от края на годината. „Оцеляването е нашият основен приоритет“, каза председателят на Huawei. Той обяви, че енергично ще разширява собствените си системи за своите Huawei Mobile Services (HMS).
Поради търговските ограничения Huawei не може да използва операционната система Android на Google например на най-новия си смартфон - Mate 30. Заради това компанията ускорява развитието на собствената си операционна система. Сю съобщи, че въпреки всички проблеми Huawei е доставила 240 милиона смартфона през изтичащата година - със 17 процента повече в сравнение с 2018 година.
Друг проблем за Huawei са различни наказателни производства в САЩ. Главният финансов директор и дъщеря на основателя на компанията Мън Уанджоу е под домашен арест в Канада повече от година, докато САЩ се опитват да я екстрадират. Тя е обвинена в банкови измами във връзка с заобикаляне на санкциите срещу Иран.