fallback

Зукърбърг: Носимите устройства, които четат мисли, се задават

За някои функции обаче ще се нужни импланти в човешкото тяло

16:27 | 11.10.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Марк Зукърбърг заяви, че иска да работи по контролирани от мозъка носими устройства и технологии за импланти, а скорошното придобиване на компанията CTRL-labs е стъпка в тази посока, пише CNBC.

„Целта е евентуално да го развием така, че да можете да намислите и контролирате нещо във виртуална или добавена реалност“, коментира Зукърбърг.

През септември Facebook обяви, че придобива CTRL-labs за сумата между 500 млн. и 1 млрд. долара, което прави това едно от най-големите придобивания в историята на социалната мрежа. Компанията работи по гривна, която ще позволява на хората да контролират устройства на база сигнали от гръбначния мозък.

След приключването на сделката CTRL-labs ще се присъедини към Facebook Reality Labs, която работи по създаването на умни очила с добавена реалност.

Коментарите Зукърбърг направи по време на дискусия за бъдещето на технологиите и обществото с доктор Джо ДеРиси и доктор Стив Куейк от Chan Zuckerberg BioHub, развоен център, финансиран от изпълнителния директор на Facebook и съпругата му Присила Чан.

В рамките на дискусията тримата коментираха предизвикателствата и предимствата на използването на технология за импланти за разчитане на човешките неврони.

Куейк твърди, че има рискове за здравето, свързани с тази технология, докато ДеРиси посочва, че имплантите могат да разкодират безгласни команди, която може да помогне на хора с ограничени физически или речеви способности след инсулт например.

„Такъв тип подробна информация в реално време никога не е можела да се чете на повърхността“, коментира ДеРиси. „В действителност трябва да влезете под черепа и да докоснете невроните“.

Зукърбърг твърди, че хората потенциално ще могат да използват устройства като гриваната на CTRL-labs, за да контролират неща с мислите си чрез моторни неврони. Но тези с физически ограничения може да се нуждаят от имплант, за да правят същото, допълва той.

„Имам достатъчна нервна способност в моторните си неврони, за да контролирам още една допълнителна ръка. Просто е въпрос на тренировка и тогава те ще могат да изпращат тези сигнали до гривната“, посочва Зукърбърг. „Но ако способността ви да превръщате нещата, преминаващи в мозъка ви, в моторна дейност е ограничена, тогава ще се нуждаете от нещо имплантирано“.

Facebook работи по подобни технологии от 2016 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:24 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още