Китайската технологична компания Huawei Technologies заяви в четвъртък, че ще увеличи годишните си разходи за научноизследователска и развойна дейност до диапазона 15 млрд. - 20 млрд. долара, докато се бори да стане световен лидер в 5G технологията, предаде Ройтерс.
През изминалата 2017 г. компанията инвестира 89,7 млрд. юана (13,23 млрд. долара ) за научноизследователска дейност, което е почти 15% от общите ѝ приходи. Huawei ще посвети 20-30% от тази сума за базови научни изследвания, в сравнение с предишните си очаквания за дял от 10%, съобщи в изявление най-големият китайски производител на телекомуникационно оборудване и смартфони.
Китайската компания е сред водещите световни инвеститори в научноизследователската и развойната дейност. Световните гиганти Amazon и Alphabet са двете компании, които имат най-високи разходи за подобна дейност в Съединените щати. За 2017 г. те са изхарчили съответно 22,6 млрд. долара и 16,6 млрд. долара, показват данни Factset.
Около 80 000 от служителите на Huawei, или 45% от общата ѝ работна сила, са ангажирани с научноизследователска и развойна дейност, обяви компанията в своя уебсайт.
Повишените разходи идват на фона на усилията на редица страни, като Съединените щати, Австралия и Великобритания, да отблъснат технологиите за мрежова комуникация на Huawei и на фона на засилващите се международни политически напрежения.
В доклад на правителството на Обединеното кралство, излязъл през миналата седмица, се твърди, че проблемите с техническата и снабдителната верига при мрежовото оборудване на Huawei са изложили британските телекомуникационни мрежи на рискове в сигурността, Затова предишното им одобрение се отменя.
Според много американски и австралийски политици фирмата улеснява шпионажа на китайското правителство. Това са обвинения, които Huawei многократно отрича.
В четвъртък от компанията изразиха намеренията си да наложат справедливи и разумни (FRAND) такси за своята 5G интелектуална собственост, за да направят по-лесно възприемането ѝ. Очаква се новата технология да бъде широко използвана през 2020 г. Китайски компании, начело с Huawei, ще притежават около 10% от основните патенти за 5G по света, което е значителен скок в сравнение с техния дял в 4G и 3G епохите, показват последни анализи по темата.