fallback

След края на забраната: акциите на ZTE полетяха

Книжата на китайския производител поскъпнаха с над 12 на сто на борсата в Хонконг

10:06 | 16.07.18 г.
Автор - снимка
Създател

Акциите на китайската корпорация ZTE поскъпнаха с над 12% в Хонконг в понеделник, след като САЩ вдигнаха забраната американските компании да продават части на производителя на телекомуникационно оборудване, който преобразува бизнеса си.

Американското Министерство на търговията отмени ограниченията си върху китайската технологична група ZTE късно в петък, след като ZTE депозира 400 млн. долара в доверителна сметка в САЩ в рамките на споразумение, постигнато през миналия месец. То включваше и финансова глоба от 1 милиард долара, която ZTE плати на Министерството на финансите на САЩ през юни, припомня Ройтерс.

Акциите на ZTE в Хонконг отвориха търговията със скок от 5,5% и бързо увеличиха ръста си с над 12% до 15,48 хонконгски долара за акция. Това е все още с около 40% по-ниско ниво от последната цена за търговия през април, когато акциите бяха свалени за търгуване за два месеца.

Несигурността по отношение на забраната на властите в САЩ за търгуване с китайския концерн се отразиха негативно на акциите на ZTE, която изтри близо 11 млрд. долара от пазарната оценка на компанията. Подчертавайки влиянието на наказанието от САЩ, ZTE заяви в петък, че очаква да отчете нетна загуба през първата половина на годината поради тежката глоба.

Много от американските депутати все още считат, че компанията е заплаха за националната сигурност, а в четвъртък група сенатори от републиканците и демократите внесе документ с искане санкциите над ZTE да бъдат възстановени.

Сенатът на САЩ подготви пътя за това, когато прие годишен законопроект за отбранителната политика с изменение, което се опитва да отмени сделката. Съдбата на изменението е неясна. Въпреки двупартийната подкрепа за мярката сред членовете на Конгреса републиканците контролират и двете камари, а партийните лидери рядко се отклоняват от политиките на Тръмп.

Вдигането на забраната, която е източник на спорове между Вашингтон и Пекин в рамките на ескалиращия търговски спор, проправя пътя на китайската компания да се върне в бизнеса след почти тримесечно прекъсване.

Администрацията на Тръмп обяви през април седемгодишна забрана на американски износ за ZTE, заявявайки, че компанията от Китай е нарушила споразуменията за санкции, като е продавала американска технология на Иран и Северна Корея. Този ход принуди ZTE да обяви, че спира дейността си в САЩ.

След това през май президентът Доналд Тръмп обърна курса си, заявявайки, че преосмисля наказанията за ZTE като лична услуга за китайския президент Си Дзинпин. По-късно през същия месец Белия дом обяви, че ще позволи на компанията да остане в бизнеса, след като плати нова глоба, промени мениджмънта си и предостави „гаранции за сигурност на високо ниво". 

През миналия месец ZTE осъществи важна крачка за изпълнението на условията на Белия дом, като уволни целия Борд на директорите и назначи нов председател. Новото управление е изправено пред предизвикателството да изгради доверие сред телефонните компании и корпоративните клиенти. Концернът заяви, че вероятно ще отпише общо 3 млрд. долара заради месечния мораториум, който не му позволи да купува чиповете и други компоненти, необходими за създаването на мрежови устройства и смартфони.

По-рано през този месец министерството предостави на ZTE временно разрешение, с което да работи на ограничен принцип. Съобщението от петък разрешава постоянната дейност на компанията, която е вторият по големина производител на телекомуникационно оборудване в Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:55 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още