Този път Wall Street би простил всичко на Apple. По-малко продажби на iPhone, на iPad, всичко би било без значение. Защото значимото тримесечие е всъщност текущото – четвъртото фискално, а не изминалото. През този период се очаква стартът на продажбите на iPhone 8 – смартфона за десетия юбилей.
Предполага се, че новият продукт ще разбие всички рекорди, включително и продажната цена. Според слуховете премиум версиите ще минат границата от 1000 долара. За сметка на това моделът ще е с повече памет, с функция за разпознаване на лица като разрешение за достъп, по-иновативни функционалности и повече стъкло по себе си.
Вероятно с оглед на началото на продажбите анализаторите очакваха по-слабо тримесечие. Само перспективата за сегашното би могла да разочарова по някакъв начин. Но се случи нещо съвсем различно – дори и тя бе по-добра от очакваното. Продажбите на IPhone са неочаквано стабилни в сравнение с миналата година с ръст от два процента. В сравнение с предходното тримесечие обаче обемът на търговията е намалял с 19 на сто. Преди всичко iPhone 7 все още остава силно търсен, стана ясно в разговора с анализаторите във вторник.
През тримесечния срок са били продадени 41 милиона смартфона, като така общият брой на продадените от концерна телефони нараства до 1,2 млрд. единици. Въпреки че не всички са в експлоатация вече, това е важна база за поделението на услугите, в което се продават или отдават музика, медии и приложения. Поделението генерира 7,2 милиарда долара, което представлява рекорд с увеличението от 22 процента спрямо предходната година.
Голямата изненада обаче бе ръст от 15% в продажбите на iPad. Особените усилия за по-силни продажби в американските училища би трябвало да са причината за това. Google отчете силни ръстове там със своите компютри Chromebook, но сега Apple отвръща на удара с iPad. Microsoft също иска да навлезе силно в класните стаи с лаптопа си Windows 10 S.
First positive YoY iPad unit growth in four years, second YoY revenue growth in that period. ASPs down quite a bit YoY: $329 iPad pic.twitter.com/ouPQLvwSkQ
— Jan Dawson (@jandawson) 1 август 2017 г.Общите приходи на базирания в Купертино концерн скачат със 7,2 на сто до 45,5 млрд. долара – най-силният ръст от седем тримесечия. Wall Street oчакваше 44,89 млрд. долара.
Нетната печалба се повишава с 11,9 на сто до 8,7 млрд. долара. Това е вторият пореден ръст на печалбата след една година, в която бе отчетена тенденция на забавяне. Като цяло печалбата на акция на Apple мина очакванията на анализаторите с размера си от 1,67 долара за брой срещу прогнозите им за 1,57 долара за акция.
Специално внимание бе отделено на прогнозите за текущото тримесечие. iPhone 8 се очаква през септември и може би ще допринесе за продажбите в две или три седмици от тримесечието. Прогнозата на Apple е за тримесечни приходи в диапазона 49 - 52 млрд. долара, докато анализаторите бяха настроени за приходи до 50 млрд. долара. Ако слуховете за забавяния на производството на новите смартфони се окажат верни и тримесечието бъде пропуснато, Apple ще коригира съответно своите очаквания.
Но това едва ли се очаква от някого в момента, като се има предвид прогнозата. Главният изпълнителен директор Тим Кук е повече от оптимист, че концернът ще се справи, но и че дори ще се справи по-рано от нужното. В противен случай не може да се обясни прогнозата за такъв скок в продажбите. Всяко питане за времето на пускането на новия iPhone обаче главният изпълнителен директор на Apple задуши още в зародиш: „Няма да правим коментари за нещо, което не е обявено", беше лаконичният отговор.
В следборсовата търговия акциите поскъпнаха с до 6% до 159 долара, което катапултира борсовата стойност до над 800 млрд. долара.
През изминалото тримесечие към инвеститорите са изтекли около 11,7 млрд. долара под формата на дивиденти и обратно изкупуване на акции. От началото на акцията според Apple сумата е вече 223 млрд. долара.
Кук не пропусна да коментира и вечните нападки на американския президент Доналд Тръмп срещу Apple заради производството в Китай. „Две трети от нашите служители са в САЩ, въпреки че ние осъществяваме само една трета от продажбите си тук. По-късно през годината да кажем още нещо по темата“. Има слухове, че компанията ще отвори три производствени предприятия в Съединените щати. Анализаторите са загрижени за възможното увеличаване на разходите и евентуални проблеми във веригата за доставки.
Но един друг проблем изглежда решен. В континенталната част на Китай отново се наблюдава спад в продажбите, този път с 9,5% до 8 млрд. долара. Apple попадна в медийните заглавия с новината, че в Китай компанията премахва от App Store т. нар. VPN приложения, с които се заобикаля цензурата под натиск от страна на правителството. Активисти за човешките права обвиняват Apple, че е направила това само за да спечели пазарен дял.