fallback

Apple: Корекцията на граничните такси е опасна за икономиката

Марката ще намали конкурентоспособността на местната икономика, според главния финансов директор на компанията

14:10 | 15.02.17 г.
Автор - снимка
Създател

Въвеждане на т. нар. корекция на граничните такси - мярка, която се обсъжда засилено от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, би накърнило най-голямата в света икономика, защото ще увеличи разходите за потребителите и ще затрудни компаниите в конкурирането им зад граница. Това мнение изказа главният финансов директор на Apple Inc. Лука Местри.

Подобна такса би увеличила и стойността на американския долар, който и сега е твърде силен, и ще намали конкурентоспособността на местната икономика, коментира финансистът по време на организирана от Goldman Sachs Group Inc. технологична конференция в Сан Франциско.

Президентът Тръмп и контролираният от републиканците Конгрес отдавна предлагат намаляване на корпоративната данъчна ставка до 20% от сегашните 35%. Има обаче известна уловка: т.нар. корекция на граничните такси. Ако това се въведе, компаниите няма да могат да включват приходите от износа, нито да изваждат разходите от вноса. Така корпоративният данък ще бъде нещо като данък добавена стойност, на който повечето други страни разчитат за значителен дял от приходите си. Реално промяната ще превърне корпоративния данък в САЩ в данък върху местното потребление.

Така обаче компании, които внасят много - например търговци на дребно, се противопоставят на идеята, докато износителите изразяват подкрепа.

Apple купува голяма част от компонентите за iPhone, iPad и Mac извън САЩ, а и повечето от устройствата се монтират извън страната. Разговорите за данъчна реформа и усилията на Тръмп да насърчи местното производство увеличават спекулациите за това, че компанията може да опита да произвежда повечето си продукти в САЩ и да търси местни доставчици за частите.

Запитан за бъдещия производствен процес на Apple, Местри пояснява, че компанията е допринесла много и досега за американската икономика. По думите му веригата на доставчиците е прекалено голяма, за да бъде променена дори от Apple.

„Веригата на доставчиците за технологичната индустрия като цяло не е в САЩ“, казва той.

Местри обаче се надява на други промени в данъчната политика на страната. По думите му има широко съгласие и одобрение за намаляване на корпоративния данък и окуражаване на американските концерни да върнат парите си в брой в страната.

Едно от предложенията на Белия дом предвижда еднократна такса от 10% върху сумите, които американски концерни държат в чужбина. Сумата би била по-ниска от сегашната над една трета, която се изисква.

„Има добри шансове тази година да се случи нещо добро“, пояснява финансовият директор на Apple.

Базираният в Купертино, Калифорния, концерн разполага със средства в брой и други активи в чужбина на стойност над 230 млрд. долара. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:33 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още