Появата на смартфоните беше проклятие за компютрите. През 2015 г. по света бяха продадени малко над 275 млн. персонални компютъра. Това беше първият път, в който продажбите спаднаха под нивата от 2008 г. - година след появата на първия iPhone.
Миналата година световните продажби на персонални компютри се свиха още повече - до около 260 млн. бройки според International Data Corporation (IDC), пише Quartz.
Много развиващи се икономики пропускат фазата с лаптопите и настолните компютри и се насочват директно към телефоните за нуждите, които имат. До голяма степен днешните смартфони могат да правят това, което и големите компютри, често на цена, която е значително по-ниска от тяхната.
Но изборът за отказване от компютрите може да е свързан и с ненадеждната интернет свързаност и захранването в по-бедните части на света.
И все пак и смартфоните може да достигат точка на насищане. Продадените през 2016 г. 1,47 млрд. бройки представляват съвсем малък ръст спрямо продадените 1,44 млрд. година по-рано. На годишна база растежът на сектора е едва 2,3%.
Навлизането на смартфоните на зрели пазари като Северна Америка, части от Западна Европа и Япония, вече надмина 90%, забавяйки растежа и ограничавайки потенциала за бъдещ растеж. Продължителността на живота на голяма част от моделите смартфони се е подобрила, така че хората не заменят устройствата си толкова често, колкото в миналото.
Въпреки това има няколко пазара, в които има възможности за растеж, като Индия и Китай, където спадът на цените прави премиум телефоните по-достъпни според Gartner.
Докато продажбите на смартфони и персонални компютри се забавят, фаблетите, комбиниращи елементи от смартфоните и големите екрани на таблетите, започват да набират скорост. В началото на 2016 г. на потребителите на фаблети се падаха 33% от общото използване на приложение. До края на годината те ще са отговорни за 40% според анализаторската компания Flurry.
Същевременно се наблюдава спад на потреблението на приложения през смартфони и таблети. Фаблетите са особено популярни в Азия.