Милиардерът Карл Айкан, който първи разкри преди три години, че има дял в Apple Inc., е продал акциите си заради опасения за отношенията на компанията с Китай, заяви инвеститорът активист в четвъртък.
“Ние вече нямаме позиции в Apple", каза Айкан пред CNBC. Той е продал повечето от акциите си още през февруари, добави той. „Излязох, защото съм притеснен за Китай".
Айкан смята, че има риск за отношенията на Apple с Китай и това е направило вече печелившата му инвестиции в компанията „недобра", каза той. Китай наскоро затвори услугите iTunes Movies и iBooks, показвайки, че компанията вече не е имунизирана срещу волята на регулаторите в Пекин.
„Вие се тревожите малко, а може би и повече за действията на Китай", заяви Айкан. Apple има добри отношения със страната, гарантирайки много работни места там, но също така компанията разчита много на Пекин за своите продажби, поясни инвеститорът.
Акциите на Apple се обезцениха с 3,6% до 94,29 долара за лот непосредствено след изявлението на Aйкан.
Книжата са със спад от 3,2% малко преди края на сесията до 94,31 долара за брой, което дава на компанията пазарна капитализация от 532 млрд. долара. Компонентът е най-зле представящият се в Dow Jones. Oт наачалото на годината книжата поевтиняват с малко над 7 на сто.
През четвъртото тримесечие Айкан е продал 7 милиона акции на Apple, оставяйки го с 45,8 милиона акции на стойност 4,8 милиарда долара, показват документите, подадени до SEC през февруари. Той сви дела си точно преди акциите на компанията да започнат да спадат през тази година заради опасения, че пазарът на смартфони се насища и Китай вече няма да е двигател на ръста на продажбите.
„Ние имаме тази огромна печалба (от инвестициите в компанията, б. ред), така че по дефиниция това не е лоша инвестиция. Но ако Китай основно остане стабилен, аз вероятно ще се върна в Apple“, за която той неколкократно повтори, че я счита за голяма компания с велики мениджъри. „Надявам се един ден да се върна в нея".
След обявяването, че държи дял в Apple през август 2013 г. Айкан принуди главния изпълнителен директор Тим Кук да върне повече от огромната кешова наличност на компанията на инвеститорите. Производителят на iPhone засили своите програми за обратни изкупувания на акции и увеличи дивидентите, подкрепяйки по този начин ралито на цената на акциите от 38 на сто през 2014 г. Тази политика постепенно намаля през 2015 г., когато акциите на Apple се обезцениха с 4,6%.
Във вторник след края на борсовата сесия Apple заяви, че приходите от продажби през първите три месеца до края на март са се свили с 13 на сто до 50,6 млрд. долара, слагайки края на 51 последователни тримесечия на непрекъснат растеж.