През миналия уикенд високопоставени мениджъри и влиятелни личности се събират на годишния World Forum на American Enterprise Institute. Сред тях има и редица главни изпълнителни директори от технологичния бранш.
Според Huffington Post най-важната тема на срещата е била... Доналд Тръмп. Според медията в събитието са участвали и главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук, съоснователят на Google Лари Пейдж, основателят на Napster и инвеститор във Facebook Шон Паркър и изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск. Те са изказали опасенията си, че Доналд Тръмп може да стане евентуално президент на страната. И редица членове на републиканската партия са признали, че не подкрепят милиардера.
Heading to AEI World Forum. Lots of interesting guests. It's off the record, so please do consider my tweets from there off the record!
— Bill Kristol (@BillKristol) 3 март 2016 г.Тайното събитие, което се провежда на Сий Айлънд, щата Джорджия, традиционно е при закрити врата за медиите. Политическият коментатор Бил Кристъл обаче е изпратил имейл във връзка с тазгодишното заседание, описвайки Доналд Тръмп като „призрак”, преследващ Световния форум.
Според вътрешна информация е било дискутирано как Тръмп да бъде „пас" и как да се предотврати възможността той да стане официален кандидат за президент на републиканците. Какво решение е било взето също не става ясно.
Милиардерът вече се обяви срещу Apple, като призова за бойкот на производителя заради спора, който той води в момента с ФБР. Освен това Тръмп обяви, че ще накара калифорнийската компания да произвежда апаратите си само в САЩ, ако спечели изборите.
Но дори самото присъствие на участниците в срещата не се свързва директно с техните политически предпочитания. По време на World Forum ежегодно се обсъждат различни теми и се обменят идеи.
Така например е дискутирано и искането на ФБР за предоставяне на данни от Apple. Тим Кук е водил ожесточен спор с Том Котън, сенатор от Арканзас, който е стигнал толкова далеч, че агресивният тон на Котън срещу Кук е „смутил“ присъстващите. Според информацията сенаторът е на мнение, че Apple трябва да даде достъп на ФБР до заключения iPhone на убиеца, докато калифорнийската компания се съпротивлява на това и на възможността за създаване на „задна вратичка“.
Тръмп, който си осигури около една трета от нужните му за номинацията гласове, ще се срещне вероятно с трудности при изборите във Флорида и Охайо следващата седмица. Ако обаче успее да спечели там, ще трябва да си осигури само още половината от оставащите делегати, за да получи номинацията.