BlackBerry се счита за съкровището на IT индустрията в Канада, въпреки че последно време компанията губи все повече от блясъка си. За да запази репутацията на концерна, правителството на страната ще следи зорко сделката за придобиването й, пише WBP Online.
„Нашата роля ще бъде опазването на националната сигурност. Искаме да сме сигурни, че каквото и да се случи, то ще бъде в интерес на обществото“, увери министърът на финансите Тони Клемънт.
Загрижеността на правителството е обоснована от факта, че потенциалната сделка за покупката на базирания във Ватерло, Онтарио производител на смартфони ще превиши сумата от 344 млн. канадски долара. Тя се счита за границата, която позволява на правителството да възрази или одобри всяко едно нахлуване на чуждестранни инвеститори с цел защита на канадските интереси.
Най-вероятно купувач на BlackBerry ще бъде фондът Fairfax Financial Holdings, който предлага 9 долара за една акция, или общо 4,7 млрд. долара за цялата компания. Сделката с окончателното предложение ще бъде ясна на 4 ноември.
Въпреки това на хоризонта има и други потенциални купувачи, които само потриват ръце и чакат удобен момент, за да отправят предложение на борещия се за оцеляване канадски производител на мобилни апарати. В списъка с потенциални инвеститори попадат имената на Google, Cisco, SAP, LG, Samsung и Intel.
Основният заподозрян – южнокирейският технологичен гигант Samsung, отрече да се интересува от BlackBerry, но компанията остава в полезрението на експертите.
IT компаниите проявяват интерес към патентите и защитените сървърни мрежи на BlackBerry, отколкото към бизнеса с мобилни телефони, който явно вече не струва нито стотинка.
Докато множество инвеститори ухажват BlackBerry, канадската компания обяви своето намерение да съкрати 300 служители на ръководни длъжности в седалището си във Ватерло, Онтарио. Това е първата стъпка от планираните съкращения на общо 4500 работници през идните месеци.