Въпреки значителното увеличение на печалбата, служителите на най-големия в света производител на мрежово оборудване Cisco трябва да се страхуват за работните си места. Ръководството на американския концерн ще съкрати 4 хил. работни места (5 на сто от работната сила), обяви Cisco в конферентен разговор с анализатори.
Главният изпълнителен директор Джон Чеймбърс оправда това решение със забавянето на икономическото възстановяване, както и с необходимостта компанията да стане по-пъргава чрез раздробяването ѝ на по-малки екипи, съобщава Wall Street Journal.
В следборсовата търговия акциите пропаднаха с около 10 процента, предава DPA.
Само един час по-рано Чеймбърс обяви нови рекордни данни за бизнеса по време на представянето на най-новия финансов отчет. Приходите за четвъртото фискално тримесечие (до края на юли) се увеличават с 6 на сто до 12,4 милиарда долара (9,4 милиарда евро), а нетната печалба се подобрява в сравнение със същия период на миналата година с 18 на сто до 2,3 милиарда долара.
Cisco произвежда устройства за трафик на данни, наречени маршрутизатори и комутатори. Техниката на базираната в Калифорния компания се вгражда в повечето корпоративни мрежи и гарантира интернет свързаност.
Групата се възползва и от нарастващото значение на облачните услуги, а също така и от нарастващата употреба на смартфони и таблети.
Едва преди две години Чеймбърс стартира преструктуриране на концерна, което костваше работните места на хиляди хора. Той намали разходите и отдели нерентабилните дивизии. Така например Cisco се отказа от производството на мини видеокамери и отдаде завода си в мексиканския град Хуарес на азиатския поддоставчик Foxconn.
В началото на годината технологичният гигант обяви, че специализираното в производството на безжични маршрутизатори и рутери за домашни потребители подразделение Linksys е продадено на Belkin.
Cisco придоби Linksys през 2003 г. за 500 млн. долара. Браншови наблюдатели обаче смятат, че компанията сега ще получи много по-малко пари. Сумата на сделката остана неназована.