„Сушата“ в някога разглезения от успехите си IT-концерн IBM продължава. Проблемни остават мощните корпоративни компютри, които са се продавали през второто тримесечие значително по-слабо от същия период година по-рано. Освен това влошаване се отчита и в подразделението за услугите, както и при управлението на дейността на центровете за данни, докато бизнесът със софтуер се е справил по-добре.
Като цяло IBM трябваше да отчете спад в приходите от 3 на сто до 24,9 млрд. долара. Анализаторите бяха по-оптимистични с очакванията си за приходи от продажби в размер на 25,4 млрд. долара.
Изпълнителният директор на концерна Джини Ромети обяви в сряда в седалището на компанията в Армоник (Ню Йорк), че ще се погрижи за слабите като постижения подразделения.
Положителна изненада предизвика печалбата за тримесечието, която е в размер на 4,3 млрд. долара – ръст от 3% на годишна база. В тази сума не се включват разходи в размер на 1 млрд. долара за преструктуриране на концерна.
Печалбата на акция възлиза на 3,91 долара, докато преди година бе в размер на 3,51 долара. Анкетираните от Thomson Reuters анализатори предричаха печалба в размер на 3,77 долара на брой.
В същото време се появиха нови спекулации, че IBM може да се раздели с части на сървърния си бизнес. За купувач се спряга името на китайския компютърен гигант Lenovo, който преди години пое от IBM бизнеса с лаптопи и настолни компютри. Но засега не е обявено нищо конкретно. Lenovo придоби звеното за персонални компютри на IBM през 2005 г., като плати 1,25 млрд. долара в брой и в акции.
Ромети изрази увереност за текущата второто полугодие, за което очаква бизнеса да поеме нагоре. Сега компанията дори очаква повишение в оперативната печалба, а в следборсовата търговия акциите поскъпнаха с 2 на сто.
В момента IBM се намира в постоянна трансформация. С придобиването на оператор на центрове за данни компанията наскоро подсили облачния си бизнес. IBM е най-големият в света доставчик на компютърни услуги. Те включват консултации или дистрибуция на центрове за данни. Компанията, по прякор "Big Blue" се счита за барометър за икономиката заради своята добра позиция.