fallback

Писатели: Meta е захранила изкуствения си интелект с пиратски версии на книгите ни

Авторите са завели иск срещу компанията и твърдят, че тя е извършила нарушението със знанието на Марк Зукърбърг

10:30 | 10.01.25 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Meta Platforms е използвала пиратски версии на защитени с авторски права книги, за да обучи своите системи за изкуствен интелект (AI), като това се е случило с одобрението на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг, твърди група автори. Информацията стана ясна от наскоро разкрити съдебни документи, предава Ройтетс.

Та-Нехиси Коутс, комикът Сара Силвърман и други автори, съдещи Meta за нарушаване на авторските права, са отправили обвинения в документи, публикувани в сряда от Федералния съд на Калифорния. По думите им вътрешни документи, изготвени от Meta по време на процеса, показват, че компанията е знаела, че произведенията са пиратски.

Говорители на Meta не са отговорили веднага на запитванията за коментар.

Авторите съдят Meta от 2023 г. с аргумента, че технологичният гигант е злоупотребил с техните книги, за да обучи своя голям езиков модел Llama.

Това е един от няколкото случая, в които се твърди, че защитени с авторски права произведения на писатели, художници и други са били използвани за разработване на AI продукти без разрешение. Ответниците твърдят, че са използвали справедливо материал, защитен с авторски права.

Авторите искат от съда разрешение да подадат актуализирана жалба. По думите им имат нови доказателства, че Meta е използвала базата данни LibGen за обучение на изкуствен интелект, за която се твърди, че включва милиони пиратски произведения.

Ищците твърдят, че вътрешните комуникации на Meta показват, че Зукърбърг е „одобрил използването на базата данни LibGen от Meta въпреки опасенията на мениджърския екип на Meta за изкуствен интелект (и други в компанията), че LibGen е „набор от данни, за които знаем, че са пиратски“.

Окръжният съдия Винс Чабрия миналата година отхвърли твърденията, че текстът, генериран от чатботовете на Meta, нарушава авторските права на писателите и че Meta незаконно е пропуснала информацията за правата върху техните книги.

Авторите твърдят, че доказателствата подкрепят техните претенции за нарушение и оправдават възобновяването на техния иск, както и добавянето на нов иск за компютърна измама.

По време на изслушване в четвъртък Чабрия заяви, че ще позволи на авторите да подадат изменената жалба, но изрази скептицизъм относно основателността на измамата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:30 | 10.01.25 г.
fallback
Още от Софтуер виж още