fallback

Забавянето на развитието на AI може да е добра новина за мнозина

Бумът на изкуствения интелект постепенно затихва и това е в реда на нещата, пише Парми Олсън за Bloomberg

18:18 | 20.11.24 г. 1
Автор - снимка
Създател

Бумът на изкуствения интелект за няколко трилиона долара беше изграден върху сигурността, че генеративните модели ще продължат да стават експоненциално по-добри. Е, не са, пише Парми Олсън за Bloomberg.

Казано по-просто, „законите за мащабирането“ твърдят, че ако налеете повече данни и изчислителна мощност в модел с изкуствен интелект (AI), неговите възможности непрекъснато ще растат. Скорошната вълна от съобщения в медиите предполага, че това вече не е така и водещите разработчици на AI откриват, че техните модели не се подобряват толкова, колкото преди.

Orion на OpenAI не е много по-добър в програмирането от последния водещ модел на компанията - GPT-4, пише Bloomberg News. Google на Alphabet вижда само постепенни подобрения на своя софтуер Gemini. Anthropic, основен конкурент и на двете компании, изостана с пускането на своя дългоочакван модел Claude.

През последните месеци ръководителите на OpenAI, Anthropic и Google казват, че развитието на изкуствения интелект е в застой. Истината е, че дългогодишните страхове за намаляваща възвръщаемост от генеративния AI, предсказани дори от Бил Гейтс, се превръщат в реалност. Иля Суцкевер, икона на изкуствения интелект, който популяризира подхода „по-голямото е по-добро“ за изграждане на големи езикови модели, наскоро коментира пред Ройтерс, че е достигнато плато. „Годините след 2010 г. бяха ерата на мащабирането“, казва той. „Сега отново се връщаме в ерата на изумлението и откритията“, добавя той.

Тази ера поставя силен акцент върху подхода „нямаме представа какво да правим след това“. Освен това, разбираемо, случващото се може да предизвика голяма тревога у инвеститорите и бизнеса, които се очаква да похарчат 1 трлн. долара за инфраструктурата, необходима за изпълнение на обещанието на изкуствения интелект да трансформира всичко. Банките на Wall Street, хедж фондовете и компаниите за частен капитал харчат милиарди за финансиране изграждането на огромни центрове за данни, сочи скорошно разследване на Bloomberg News.

Всичко това води ли до голям риск? Не точно.

Няма съмнение, че основните облагодетелствани от бума на AI са най-големите технологични компании в света. Тримесечните приходи от облачни услуги на Microsoft, Google и Amazon нарастват стабилно, а пазарната им капитализация, заедно с тази на Nvidia, Apple и Meta Platforms скочи с 8 трлн. долара общо през последните две години. Възвръщаемостта на инвестициите за всички останали - техните клиенти - отнема повече време, за да стане видима.

И все пак утихването на пазарния шум около изкуствения интелект може да бъде полезно, точно както беше при предишни иновации. Това е така, защото технологията обикновено не се сблъсква със стена и не умира, а преминава през S-образна крива. Идеята на тази крива е, че първоначалният напредък отнема години, преди бързо да се ускори, както видяхме през последните две години с генеративния AI, преди да започне отново да се забавя и, което е изключително важно, да се развива.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:18 | 20.11.24 г.
fallback
Още от Софтуер виж още