fallback

Китай одобри над 40 модела с изкуствен интелект за публично ползване

Страната се опитва да настигне САЩ в разработката на AI

11:53 | 29.01.24 г.

Китай е одобрил повече от 40 модела с изкуствен интелект (AI) за публично ползване през първите шест месеца, откакто властите започнаха да издават такива одобрения, пишат китайски медии, цитирани от Ройтерс.

Това се случва в момент, в който Китай се опитва да настигне САЩ в разработката на AI.

Местните регулатори са одобрили общо 14 големи езикови модела (LLM) за публична употреба миналата седмица, съобщи държавното издание Securities Times. Това е четвъртата група от одобрения, предоставени от Китай, като сред получателите се нареждат Xiaomi, 4Paradigm и 01.AI.

През август Пекин започна да изисква технологичните компании да получават одобрение от регулаторите, за да отварят своите LLM за обществото. Това подчертава подхода на Китай към разработването на AI технологиите, който се стреми да ги държи под своя контрол.

Пекин одобри първата група AI модели през август, малко след като прие процеса по издаване на одобрения. Baidu, Alibaba и ByteDance бяха сред първите китайски компании, получили зелена светлина.

След това китайските регулатори дадоха още две партиди одобрения през ноември и декември, а този месец беше и четвъртата. Въпреки че правителството не разкрива точния списък с одобрените компании, Securities Times в неделя каза, че повече от 40 AI модела са получи разрешение.

Китайските компании бързат да разработят продукти с изкуствен интелект, откакто чатботът ChatGPT на OpenAI завладя света през 2022 г.

По това време Китай имаше 130 големи езикови модела, което се равняваше на 40% от всички такива модели в света, но беше малко под 50% дял на САЩ, твърди брокерската компания CLSA.

Един от водещите китайски чатботове, наподобяващи ChatGPT - Ernie Bot на Baidu, е привлякъл над 100 млн. потребители, каза техническият директор на компанията през декември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:54 | 29.01.24 г.
fallback
Още от Софтуер виж още