fallback

Google постигна споразумение с разработчици на приложения

Това е поредна промяна в условията, засягащи магазина за приложения на компанията

12:48 | 01.07.22 г.

Американският интернет гигант Google сключи споразумение с американски разработчици, което ще позволи на потребителите да се абонират за услуги извън магазина за приложения Play Store на компанията. Това е най-новата промяна в икономиката на магазините за приложения, която Google доминира заедно с Apple, пише Bloomberg.

Подразделението на Alphabet също така планира да предостави 90 млн. долара, за да подкрепи разработчици, които са печелили до 2 млн. долара годишно през магазина за приложения на Google от 2016 г. до 2020 г. Google ще продължи да налага такса от 15% върху първия милион долара годишни приходи, спечелени от Play Store от американски разработчици.

Споразумението е сходно с това, което Apple сключи с малки разработчици миналата година. Те настояваха за промени в начина на работа на магазините на приложения. Както при споразумението на Google, разработчиците на Apple имат право да се рекламират директно на по-ниски цени извън App Store чрез имейл или друг канал. Освен това Apple реши да подкрепи разработчиците със 100 млн. долара – малко повече от сумата, която Google предлага.

Благодарение на отделно споразумение с Японската комисия за справедлива търговия, Apple също така позволява плащането за абонаментни услуги на трети страни извън App Store, което означава, че се прескача комисионата на технологичния гигант, която е между 15 и 30 процента.

И двете компании се изправиха пред засилени критики и правни предизвикателства заради таксите, кито събират и ограниченията, които налагат върху платените услуги в техните магазини за приложения. Конгресът се насочва към закон, който да принуди технологичните компании да променят софтуерния си бизнес модел. През миналия юни десетки щати заведоха дела срещу Google, отчасти заради нейните политики, свързани с магазина ѝ за приложения.

Match Group, която стои зад приложението за запознанства Tinder, през май заведе дело срещу Google заради политиките на Play Store. Компанията твърди, че гигантът действа като монополист, когато става дума за правилата за таксуване. Само няколко седмици по-късно Match каза, че Google е направила промени в политиките си, които са накарали услугата за запознанства да оттегли съдебния си иск. През март Google обяви, че ще започне да тества възможността някои приложения да таксуват директно потребителите, като алтернатива на плащанията през Google.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:16 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Софтуер виж още