В световен мащаб повече от 500 милиона души живеят със захарен диабет, а бройката им се очаква да нарасне сериозно в близките години, алармира Международната федерация по диабет (IDF). През 2021 г. се навършиха 100 години от откриването на инсулина като средство за лечение на диабет - едно от най-ключовите открития в историята на медицината. Век по-късно, методите, технологиите и иновациите за поддържане на нивата на кръвната захар в норма са множество и не спират да се развиват. Как тези методи и технологии биват имплементирани в българските лечебни заведения и какво съветват здравните специалисти като превантивни мерки срещу диабета?
Епидемия от захарен диабет - причини и превенция
Първото национално епидемиологично проучване, свързано с разпространението на захарния диабет сред населението, се извършва през 80-те години на миналия век начело с проф. Валентина Цанева д.м.н. - детски ендокринолог. То намира средната честота на годишните новозаболели с диабет деца да бъде 6 на 100 000.
Най-новото проучаване по темата датира от периода 2011-2020 година и засяга района на Западна България. Данните сочат, че статистиката вече е алармиращите 18 на 100 000 заболели, макар че детската популация намалява в абсолютен брой. За региона на Видин, Враца и Монтана цифрите сочат повече от 20 на 100 000 деца заболели с диабет.
Ендокринологът и педиатър доц. д-р Радка Савова, завеждащ отделението по диабет в детската болница в София и лекар от Медицинския борд на "Сирма Медикъл Системс", коментира: "Диабет тип 1 е все по-често срещан сред децата в България, а и по света. За съжаление, конкретната причина за това все още не е открита, но моите лични наблюдения сочат, че корена на проблема се крие в голямата химизация на храните. Навлизайки в оргазнизма, този тип храна променя поведението на имунната система, защото внася много нови химични кодове в човешкото тяло".
Доц. Савова съветва, че от ключово значение е да се подобри профилактиката. Конкретно за тип 1 трябва да се увеличи информираността на родителите за първите симптоми на диабет. Те биват честа жажда, често уриниране, отслабване, повишена умора, размазано зрение, мускулна слабост, сънливост. Разпознавайки признаците за проблем на по-ранен етап, увеличава шансовете детето да получи медицинска помощ навреме, което може да повлияе значително на хода на лечение на заболяването.
Относно профилактиката при диабет тип 2 доц. Савова съветва да се намали консумацията на висококалоричните храни и да се увеличи физическото натоварване. Изключително важно е родителите да възпитават децата от ранна възраст в любов към спорта и воденето на здравословен начин на живот.
Иновации в лечението на заболяването
Мобилното приложение Diabetes:M вече 10 години предлага решение за хората болни от диабет. Някои от неговите основни функционалности включват:
Фирмата разработчик на приложението, "Сирма Медикъл Системс", е водеща в развитието на иновативни технологични решения, свързани с дигиталното здравеопазване. Това става ясно с натрупаните повече от 1 млн. сваляния на Diabetes:M, достъпа му на 19 езика и позитивната обратна връзка, която потребителите от цял свят споделят.
Тази пролет "Сирма Медикъл Системс" взе участие на 15-тата научна конференция "Advanced Technologies & Treatments for Diabetes” в Барселона, Испания. По време на форума бяха обсъдени най-новите методи за лечение на диабетните състояния и начините, чрез които да се подобри качеството на живот на хората, страдащи от заболяването. На изложението и дискусионните панели присъстваха повече от 4000 изследователи, учени, технологични компании, пациенти и лекари от цял свят, които обмениха идеи и планове за една подобрена грижа за диабета. Основните теми, които бяха разгледани на събитието, включваха:
Как тези практики се прилагат в България?
Ключови фактори в правилното менажиране на диабета са стриктното следене на нивата на кръвната захар, правилното хранене и спорта. Лекари споделят, че тази навици се усвояват най-добре в самото начало на откритие на заболяването. Отделението по диабет на детската болница в София работи с деца новодиагностицирани с диабет и обръща специално внимание на техните родители за това какви грижи трябва да започнат да полагат към децата им, а също и на какви навици трябва да ги научат. Благодарение на мобилното приложение за диабетици - Diabetes:M, тази задача става една идея по-лесна поради множеството полезни функционалности на системата.
През последните месеци в болницата се проведоха няколко официални обучения на родители с цел запознаване с приложението Diabetes:M и представяне на ползите от функционалностите му. Приложението оптимизира грижата за здравето на пациенти с диабет още от самото начало, а това, от своя страна, би намалило значително несигурността и страха, които човек изпитва, когато чуе диагнозата "диабет" за първи път. Научете повече за платформата Diabetes:M тук - https://diabetes-m.com/