България не е в състояние на кибервойна, каквато например се случи в Украйна преди няколко години и остави половин Киев без ток. Това мнение изказа министърът на електронното управление Божидар Божанов по време на традиционната среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал".
„Кибервойна не включва общия фон на кибератаките. Тя изисква въздействие върху физическа инфраструктура... Няма и завишен фон на киберактивност – тя започва от сканиране и проверки за слабости и стига до атаки“, каза Божанов.
Коментирайки темата за военния конфликт в Украйна, министър Божанов посочи, че дълги години страната ни не е полагала необходимите грижи да осигури максимално своята киберзащита, поради което сегашното правителство трябва ускорено да наваксва някои дефицити. Но все пак според Божанов в сектора има диверсификация. По-важни институции с повече регистри, като Министерството на финансите, Агенцията по вписванията и Националната агенция по приходите особено след теча на данни, са с високи нива на готовност и са много добре защитени, но не така стои въпросът с например общини и по-малки агенции.
Блокирането на 45 хиляди IP адреси от Руската федерация, което се случи преди над седмица, е част от усилията на държавата да ограничи електронните атаки, каза още министърът.
Ние сме на предния фронт на дезинформационната кампания
По думите му сегашните атаки в страната ни попадат в сферата на хибридните атаки – нерегулирано засега поле на действие в никой закон. Министерството на електронното управление ще поеме отговорност за тях по две направления – киберсигурност и информационно общество – широка тема, включваща дигитални умения и грамотност и уменията на обществото да различава достоверни и недостоверни източници.
„Когато през Facebook групи населението се облъчва с теми за величието на Русия и декадентния Запад, много често дадена история е превръщана в оръжие. Работата по линия на социалните мрежи е и чрез ЕС, който работи по серия актове за регулиране и на социалните мрежи. Имаме конкретни идеи и ще бъдем активни, тъй като сме на предния фронт на дезинформационната кампания“, каза още министърът.
По думите му е важен механизмът за споделяне на съдържание. Актуалният проект на регламента показва, че социалните мрежи трябва да правят анализ на риска веднъж годишно. „Ние в България знаем, че има такъв риск и такива проблеми. Ще се опитаме да представим и нашата гледна точка при обсъждането на тези актове. Ще държим Facebook да е прозрачна в алгоритъма си и да включва в него индикатори за неавтентично разпространение. Това не включва анализ на съдържание, разбира се, а само неавтентично поведение, финансирано често от вражеска държава“, каза Божанов. Той поясни, че политическата цел на ръководеното от него министерство е „държавата да не занимава гражданите и бизнеса със себе си и своите процеси“. „Да не трябва бизнесът да ходи до дадено място, за да занесе документ, който държавата така или иначе притежава. Държавата ни кара да правим различни неща и ги нарича услуги. Искаме да премахнем това“, каза Божанов.