fallback

Meta работи по проект за изграждане на метавселена чрез реч

Компанията работи по мащабен проект с изкуствен интелект

10:18 | 24.02.22 г.

Meta Platforms работи върху изследвания на изкуствения интелект, целящи генериране на светове чрез реч, подобряване на начина, по който хората си общуват с гласови асистенти, и превод между различни езици, обяви главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг, докато очерта основните стъпки за изграждане на метавселената, предава Ройтерс.

Зукърбърг залага, че метавселената ще бъде наследник на мобилния интернет.

„Ключът към много от тези постижения е изкуственият интелект“, каза той по време на събитието „Inside the Lab” на компанията, което беше предавано на живо.

Зукърбърг каза, че Meta работи по нов клас генеративни модели на изкуствен интелект, които ще позволят на хората да описват чрез реч свят и по този начин да генерират аспекти от него. В предварително записано демо Зукърбърг показа концепция на изкуствен интелект, наречена Builder Bot, където се появи като 3D аватар на остров и даде гласови команди за създаването на плаж, а след това за добавяне на облаци, дървета и дори одеяло за пикник.

„Докато развиваме тази технология, ще можете да създавате светове, да изследвате и споделяте опит с други само с гласа си“, каза Зукърбърг. Той не определи срок, в който тези възможности ще станат реалност, нито разкри повече подробности за това как работи Builder Bot.

Той каза, че Meta работи върху изследвания на изкуствения интелект, които да позволят на хората по-естествени разговори с гласови асистенти – стъпка към това как хората ще комуникират с изкуствения интелект в метавселената. По думите му Проект CIRaoke на компанията е "изцяло невронен модел от край до край за изграждане на асистенти на устройства“.

Демонстрацията на технологията Project CAIRaoke показа семейство, което я използва, за да помогне за готвенето на храна, като гласовият асистент се включи, за да предупреди, че солта вече е добавена в тенджерата. Асистентът също така забеляза, че солта на семейството привършва и поръча още.

Meta обяви, че използва модела в своя портал за видео обаждания Portal и има за цел да го интегрира в устройства с добавена реалност (AR) и виртуална реалност (VR). В интервю за Ройтерс вицепрезидентът на Meta за изкуствения интелект Джером Пезенти заяви, че строго ограничава отговорите на новия ѝ асистент, базиран на CAIRaoke, докато не успее да гарантира, че системата не генерира обиден език.

„Тези езикови модели са много мощни... така че полагаме много усилия, за да можем да ги контролираме“, коментира Пезенти.

Зукърбърг обяви още, че Meta работи по универсален преводач на реч, като целта е да предлага незабавен превод на говор на всички езици. Преди това компанията си постави за цел нейната система с изкуствен интелект да превежда всички писмени езици.  

Социалната мрежа, която наскоро загуби една трета от пазарната си стойност след слаб финансов отчет, инвестира значително в метавселената и промени името си, за да отрази тези свои амбиции. Този месец Meta отчете нетна загуба от 10,2 млрд. долара на Reality Labs за 2021 г. Това е бизнесът на компанията с добавена и виртуална реалност. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:22 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Софтуер виж още