fallback

Георги Брашнаров: Българската софтуерна индустрия е с очакван ръст над 20%

Трябва да се намали времетраенето на издаване на синя карта, съветва IT експертът от БАСКОМ и "Немечек България"

21:00 | 09.09.21 г. 3

“Миналата година също беше до някаква степен успешна, но не я отчитаме с голям успех, защото пораснахме само с 10%. През последните пет години растем средно със 17,6%. Това е спад от това, което сме свикнали като растеж“, обясни той.

По думите му, този спад и тази закъсняла вълна в момента се връщат обратно, което се потвърждава и от неофициалното проучване в БАСКОМ, че много фирми отчитат над 30% ръст за полугодието.

Брашнаров потвърди, че последиците от пандемията и мерките са показали на света, че дигитализацията не е нещо пожелателно, а наложително.

“Основните изводи на успеха е, че колкото по-дигитализиран е един сектор или предприятие, толкова са по-големи шансовете да оцелее в подобни кризи и много бързо да се възвърне към растеж”, коментира IT експертът.

Според него почти няма сектор, който да не е предприел до някаква степен дигитализация, макар и доста ниска.

„Всички сегменти на софтуерната индустрия се развиват доста бързо и добре. Българската софтуерна индустрия е основно експортно насочена към пазарите на Западна Европа и САЩ. А там възможностите, разбирането и изпреварващите инвестиции в дигитализацията са големи“, отбеляза представителят на ръководството на БАСКОМ.

Той потвърди, че ако в бизнеса са запълнят всички отворени места по проекти, тогава ръстът щеше да достигне 50%.

„Сегашният растеж е обезпечен със сегашните ни високообразовани и високоуважавани таланти, но голямата бариера за високоскоростно развитие е липсата на кадри”, напомни IT  експертът.

Що се отнася до внасянето на кадри от чужбина, той потвърди, че още от 2011 г. България е хармонизирала европейска директива за синя карта.

“Хармонизирана е отлично, но на практика не работи”, заяви Брашнаров и даде за пример времетраенето на издаване на синя карта, което преди е било девет месеца, но има напредък с част от предишното правителство да се оптимизират процедурите и сроковете са намалени на три и шест месеца.

За сравнение, Германия дава синя карта за четири седмици.

„Полша дори е по-бърза, посочи Георги Брашнаров. – Отливът от украински програмисти по време на техните войни ги кара масово да заминат в Полша, а властите там нямат проблем да ги приемат, да започнат да работят и след това процедурно да им издадат документите.“

Експертът поясни, че България не е особено добре е разпознаваема като софтуерна страна за чужди инвеститори, но се надява това да се промени.

Как ще се запълни гладът за програмисти в България? Остава ли в миналото офисът за IT компаниите?

Повече за възможностите, които дава дигитализацията може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.  

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:45 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Софтуер виж още