След поредицата терористични атаки в Париж, Виена и Ница Европейският съюз (ЕС) изглежда полага основите за действия срещу данните, които са получили криптиране от край до край, предава Ройтерс.
В съвместно изявление по-рано този месец министрите на вътрешните работи на страните членки на ЕС призоваха държавните лидери „да разгледат въпроса с криптирането на данни, така че дигиталните доказателства да могат да се събират законно и да се ползват от компетентните органи“.
Изявлението беше направено след изтичането на няколко вътрешни документа на ЕС. Единият, публикуван първо в Politico, очертава мерките срещу криптирането от край до край като начин за борба с насилието над деца, като предполага, че „битката с този тип незаконно съдържание е била най-малко спорна“.
Криптирането от край до край е инструмент за сигурност, използван от някои приложения и услуги, включително от WhatsApp, Signal и Facebook Messenger, за да предоставят по-високо ниво на защита на данните.
Съобщенията, изпращани през този инструмент, се криптират, преди да напуснат телефона или компютъра на човека, който ги изпраща, като се използва уникален ключ за устройствата, които си разменят съобщенията. Дори и по време на прехвърлянето да се намеси хакер или някой от службите, съобщенията са нечетими, тъй като единствените устройства, които могат да ги декодират, принадлежат на подателя и желания получател.
Тази тайна създава проблем за държавните структури, които се опитват да следят криминална комуникация: възможността за прихващане на незаконни съобщения е полезна, само ако наистина текстовете могат да бъдат прочетени.
Властите в Европейския съюз отдавна търсят по-справедлив баланс между неприкосновеността на личния живот и способността на службите да си вършат работата, коментира говорител на ЕС пред CNBC.
Държавите членки многократно са „призовавали за решения, които да ползволят на правоприлагащите и други компетентни органи да получат законоден достъп до дигитални доказателства, без да забраняват или отслабват криптирането“.
Както е посочено в Стратегията за сигурност на съюза, блокът подкрепя подход, който „едновременно поддържа ефективността на криптирането за защита на неприкосновеността на личния живот и сигурността на комуникациите, като същевременно осигурява ефективен отговор на тежки престъпления и тероризъм“.