Индия забрани 59 приложения от Китай, включително популярната платформа за видео TikTok, която е собственост на ByteDance Ltd. Като причина за мярката индийските власти посочват рискове за суверенитета, сигурността и обществения ред, съобщава Bloomberg.
Забраната става факт на фона на влошените отношения между двете държави след сблъсък на китайски и индийски военни на спорната граница между страните в Хималаите, при който загинаха 20 индийски войници.
Сред блокираните приложения са и UC Web на технологичния гигант Alibaba, Baidu Map и Baidu Translate на Baidu Inc., както и WeChat и Clash of Kings на Tencent.
Непозволеното пренасяне и съхранение на данни за индийски потребители в чуждестранни сървъри, както и обработката на тази информация от „враждебни“ спрямо националната сигурност и отбрана на Индия субекти, е притеснително и изисква незабавни мерки, посочиха от Министерството на електрониката и информационните технологии в Делхи.
Ходът е поредният в опитите на Индия да намали зависимостта си от китайски продукти. На фона на нагнетяващото се напрежение между страните от последните месеци индийските митнически власти започнаха да блокират някои доставки на китайски продукти на големите индийски пристанища и летища.
За момента все още не е ясно как забраната ще се прилага, тъй като голяма част от тези приложения вече са инсталирани на потребителските устройства. Правителството може да се наложи да блокира сървърите на приложенията, за да спре свалянето им от нови потребители. Един от всеки трима притежатели на смартфон в Индия ще бъде засегнат от тази забрана, коментира Тарун Патак, асоцииран директор на Counterpoint Technology.
И макар забраната на продукция и хардуер китайско производство да е особено трудна задача за третата по големина икономика в Азия, то блокирането на приложения – от браузъри, през игри до музика и новинарско съдържание, също е значителна стъпка.
Индия със своите половин милиард интернет потребители е най-новото бойно поле за международните технологични компании. Стотици милиони потребители за първи път влизат в интернет през китайски смартфони и техните вградени приложения са вратата им за онлайн света.
За ByteDance, за която Индия е основен пазар с над 200 млн. потребители на TikTok, ударът е особено силен. На компанията бе наложена временна забрана в страната миналата година, а в Европа също е обект на множество критики. Тя също така продължава да е под натиск в САЩ, където също се повдига въпросът дали не застрашава националната сигурност. ByteDance не е отговорила веднага на запитване на Bloomberg за коментар.
„Някои от тези китайски приложения не са само за търговско използване, но дълбоко са се укрепили в социалната тъкан на нашия живот“, коментира, Анил Кумар, главен изпълнителен директор на изследователската компания в сферата на технологиите RedSeer Consulting. „Те знаят какво правиш, какво казваш, къде си. В настоящия контекст те може да се възприемат като заплаха за нашата национална сигурност“, допълва той.