Мобилното приложение iHELP, чиято цел е да създаде национална мрежа за взаимопомощ, разширява функциите си във връзка с епидемията на коронавируса в България.
Новата функционалност позволява на потребителите да споделят симптомите си – дали са напълно здрави, дали са в начален стадий на разболяване или са в тежко състояние. Идеята е тази информация да се ползва в рамките на виртуална карта, така че всеки да може да вижда на колко безопасно място се намира в момента, разкрива съобщение до медиите.
Радиусът може да се променя от 1 до 10 километра, като справки могат да се правят не само на ниво квартал, а и за цялата страна.
Това ще се случва чрез виртуалното досие, което всеки потребител може да си създаде, а по думите на директора на iHELP България Христо Христов позволява допълнителен мониторинг и намаляване на стреса за потребителите.
Идеята е подкрепена от Българския лекарски съюз, тъй като може да даде представа за случващото се както на потребителите, така и на лекарите.
„Приложението позволява да бъде така доразработено, че при желание от страна на медицинското съсловие то да получава обобщена информация в реално време как се разпространява заразата из страната, в кои области, както и с каква тежест“, коментира председателят на Българския лекарски съюз доктор Иван Маджаров.
IHELP, която вече има над 8500 активни потребители в България и над 39 хил. в Европа, се присъединява към редицата технологични компании, които в последните месеци се опитват да помогнат за справяне с кризата с Covid-19.
В Китай станаха особено популярни приложенията с QR кодове, които се ползват от властите, за да се отбелязва здравословното състояние на гражданите. За целта държавата се обърна към най-големите компании от ИТ сектора – Tencent и Alibaba, които разработиха решения в тази посока и които продължават да се ползват в страната, въпреки че властите започнаха да разхлабват мерките.
Междувременно броят на регистрираните случаи на коронавирус в България достигна 846 по данни на Националния оперативен щаб от следобедните часове. Движението на гражданите между градовете във връзка с великденските празници обаче стана причина за налагането на по-строги мерки у нас и спирането на влизането и излизането от София, огнището на заразата у нас, до второ нареждане.