Европейски учени и технологични експерти ще дадат начало на съвместна инициатива за подкрепа използването на дигитални приложения в битката с коронавируса, които да се съобразяват със строгите политики за поверителност на данните в региона, предава Ройтерс.
Проектът, наречен Pan-European Privacy Preserving Proximity Tracing (PEPP-PT), събира 130 учени от осем държави, които да разработят приложения. Този софтуер ще трябва да подкрепя усилията за проследяване на контакти в страните и в чужбина.
Всичко това ще е особено важно във връзка с коронавируса, когато страните, които в момента са под блокада, овладеят кривата на разпространение на Covid-19.
“Нашата цел е да предоставим гръбнака за основните дигитални компоненти на глобалната битка срещу Covid-19”, коментира Ханс-Кристиан Бус, основател на компанията за автоматизиране на бизнеса Arago и член на консултативния съвет по дигиталните въпроси към германското правителство.
„Платформата PEPP-PT, която другите могат да надграждат, включва анонимен и опазващ поверителността на данните дигитален подход за проследяване, който напълно съответства на GDPR и може да бъде ползван и за пътуване между държавите“.
GDPR, или Общият регламент за защита на личните данни, поставя строги ограничения за събирането на лична информация, което затруднява например ползването на локацията на телефона за борба с Covid-19.
По-обещаващият вариант е за следене на връзките между смартфоните на хората чрез Bluettoth, което може да покаже дали някой е бил в близост до друг, дал положителна проба за коронавирус.
Това е подходът зад приложението TraceTogether, което беше пуснато в Сингапур в подкрепа на засега смятания за далеч по-успешен отговор на кризата с коронавируса, който удържа броя на случаите до стотици.
Над 851 хил. души по света са заразени с Covid-19, а смъртните случаи са 42 053, сочат данни на Ройтерс. Най-тежко засегната е Италия, която има 12 428 жертви.