fallback

Apple свали ирански приложения от магазина си заради санкциите срещу страната

Потребителите все още имат достъп до приложенията, инсталирани на телефоните им, но не могат да ги свалят или актуализират чрез App Store

17:57 | 25.08.17 г. 1

Една събота в средата на август иранският предприемач Мехди Найеби получава мейл от магазина на Apple. Приложението му AloPeyk – услуга за доставки в Техеран, е премахнато.

Той не е единственият, разказва Bloomberg. Около дузина други фокусирани върху Иран приложения, сред които са стартъпът за доставка на храна Delion Foods, онлайн магазинът Digikala, платформата за електронна търговия Bamilo и приложението за споделено пътуване Snapp, също са свалени, казват Найеби и съснователят на Delion Махди Тагизаде.

Бяхме премахнати от App Store за една нощ без никакво предупреждение“, казва Найеби. „Тъкмо публикувахме нова версия с огромни подобрения. Когато потребителите се събудиха на следващата сутрин, видяха, че приложението вече не е налично“, допълва той.

Потребителите все още имат достъп до приложенията, инсталирани на телефоните им, но не могат да ги свалят или актуализират чрез App Store. Digikala, Bamilo и Snapp не са отговорили на исканията за коментар, а говорител на Apple също не е коментирал веднага.

AloPeyk се е опитала да оспори решението, но вместо това е получила мейл от Apple, в който компанията се позовава на търговските санкции, наложени от Службата на САЩ за контрол на чуждестранните активи, посочва Найеби. Екипът му се е опитал в рамките на една седмица да създаде мобилна версия, която да функционира вместо приложението.

Санкциите срещу Иран бяха вдигнати през миналата година след ядреното споразумение от 2015 г. Някои търговски и банкови ограничения обаче остава, което спира бизнеса. Макар че сделката, постигната при администрацията на Обама, се смяташе за крайъгълен камък за присъединяването на Иран към международните пазари и отварянето на вратите за чуждите инвестиции и технологиите, САЩ при президента Доналд Тръмп искат още санкции срещу Иран.

Компаниите правят разходи за проучвания, дизайн и разработка на приложения за телефони с Android и Apple”, казва Мохаммадреза Азали, главен изпълнителен директор на TechRasa, базиран в Техеран стартъп и сайт за технологични новини. „Ако приложението им бъде премахнато от устройствата на Apple, това означава, че половината направени от тях разходи са отишли на вятъра“, допълва той.

Това е и удар от гледна точка на бизнеса“, казва той. „Оценките сочат, че в страната има 7 млн. потребители на iPhone и тяхната покупателна сила се смята за по-висока от тази на потребителите на Android, а и са готови да купуват. Проблем е, ако нямаш достъп до тази клиентела“, заключава Азали.

В миналото Иран блокираше достъпа до сайтове и социални мрежи, които смяташе за политически чувствителни, например Twitter и Facebook. Подходът на компанията обаче омекна, след като президентът Хасан Рухани и топ членове на кабинета му започнаха да използват платформите за свои изказвания. Новият министър на комуникациите наскоро заяви, че възнамерява скоро да сложи край на ограниченията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:04 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Софтуер виж още