fallback

Роман, написан от изкуствен интелект, почти спечели литературна награда

Творбата е преминала през първи кръг на отсяване в японски литературен конкурс

09:29 | 03.04.16 г. 3

Макар че много хора в цял свят вече се страхуват, че роботите може да им вземат работата, когато изкуственият интелект (AI) се развие напълно, със сигурност досега никой не е смятал, че на първо място в списъка с потенциални работни места за роботи може да се окаже „писател“.

След като японска програма за изкуствен интелект обаче се оказа съ-автор на кратък роман, преминал през първия кръг на отсяване за национална награда за литература, явно вече няма работна позиция, която да е в безопасност. Написаният от робот роман не печели голямата награда на конкурса, но кой може да каже дали няма да се представи по-добре следващия път, коментира Digital Trends.

Заглавието на романа е „Денят, в който компютър написа роман“ (The Day A Computer Writes A Novel). Историята не успява да спечели първа награда на провеждания за трета година японски литературен конкурс Nikkei Hoshi Shinichi Literary Award, но се оказва твърде близо.

Официално романът е написан от екип от хора, които са разработили програмата за изкуствения интелект. Хитоши Мацубара и екипът му във Future University Hakodate в Япония са избрали думи и изречения и са определили параметрите за създаването, преди да позволят на робота с изкуствен интелект „да напише“ сам романа.

Една от двете подадени от екипа творби в конкурса преминава през първия кръг на пресяване. Политиката на конкурса обаче реално не позволява на съдиите да разберат дали изкуствен интелект е бил включен в процеса на създаване.

През последните няколко години Hoshi Shinichi Literary Award технически е отворена за участници, които не са хора (по-конкретно програми за изкуствен интелект и други). Тази година обаче е първата, в която комисията получава творби, написани чрез изкуствен интелект.

Като цяло 11 от 1450 подадени произведения са написани поне отчасти от нечовеци. „Бях изненадан от творбата, защото бе много добре структуриран роман. Все още има някои проблеми обаче, за да бъде спечелена наградата, например описанията на героите“, казва Сатоши Хасе, японски автор на научна фантастика, участвал в пресконференцията във връзка с наградата.

Разбира се, много критици и поддръжници на развитията в изкуствения интелект са съгласни, че едно от най-трудните препятствия за преодоляване от роботите със съзнание е постигането на нещо подобно на човечност. Ако ботове с изкуствен интелект не могат да намерят връзка с хората, на хората също ще им е трудно да намерят връзка с тях. Това може да доведе до разочароващото развитие на героите, споменато от Хасе.

Мацубара и екипът му обаче не се отказват от възможността за креативност от страна на автономен изкуствен интелект. „Засега програмите за изкуствен интелект често се използват за решение на задачи, които имат отговори, например играта Го или шоги. В бъдеще искам да разширя потенциала на изкуствения интелект, за да прилича на човешката креативност“, казва Мацубара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:13 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Софтуер виж още