Технологията на Apple, свързана със здравеопазването, бързо става популярна сред големите болници в САЩ, давайки добро обещание за лекарите, които търсят начин да следят пациентите от разстояние и да намалят разходите, предава Ройтерс.
14 от всички 23 големи болници в страната, с които екипът на Ройтерс се е свързал, са заявили, че използват пилотната програма на Apple, наречена HealthKit, или водят преговори за използването ѝ Става дума за услуга, която служи за събиране на здравни данни за пациентите като кръвно налягане, тегло и сърдечна честота.
Програмата има за цел да помогне на лекарите да следят пациентите с хронични заболявания като диабет и хипертония. Конкурентите на Apple – Google и Samsung Electronics, които пуснаха подобни услуги, едва сега започват да осъществяват връзки с болници и други медицински партньори.
Подобни системи са обещаващи, защото позволяват на лекарите да следят за ранни признаци на различни проблеми и да се намесят, ако някой от тях се влоши.Това може да помогне на болниците да избегнат повторните хоспитализации на сравнително ниска цена.
Пазарът на здравни услуги в САЩ достигна 3 трлн. долара, а IDC Health Insights прогнозира, че 70% от здравните организации в света до 2018 г. ще инвестират в мобилни приложения, преносими устройства, дистанционно наблюдение и виртуални грижи.
HealthKit на Apple работи чрез събирането на данни от различни източници, включително приложенията, свързани със здравословното хранене и физическата активност, с които се свързва по интернет.