IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

IT индустрията пледира за спешна реформа на образованието

До 2015 г. страната ще има нужда от 3 пъти повече софтуерни специалисти и 2 пъти повече управленски кадри и специалисти по маркетинг и продажби в сектора

15:27 | 17.09.13 г. 17
Автор - снимка
Създател
<p>
	Средната работна заплата в сектора е около 2300 лева на месец. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Средната работна заплата в сектора е около 2300 лева на месец. Снимка: Ройтерс

По думите на Брашнаров секторът остава почти незасегнат от икономическата криза, защото е експортно ориентиран и създава продукти и услуги с висока добавена стойност. Той създава 3 процента от БВП в страната с около 1 процент от заетите и то при положение, че браншът не получава никакви стимули от държавата. Заети в сектора са около 40 хиляди души без работещите на свободна практика. Според статистика на Elance 1772 българи са регистрирани към края на 2012 г. като фрилансъри в дейностите по ИТ и програмиране.

През последните години сред значимите компании в бранша започват да се нареждат не само чуждестранни аутсорсинг компании, но и местни представители със своите иновативни продукти и успешни бизнес модели, което говори за изкачване на местния ИТ бизнес по веригата на добавената стойност. Въпреки икономическата криза през последните години работодателите в ИТ сектора продължават да наемат персонал, като според данни на НСИ средното месечно възнаграждение в бранша се повишава с близо 36% в периода 2009-2011 г. По данни на БАСКОМ средната работна заплата в сектора възлиза на около 2300 лв. на месец.

Количествената нужда от нови работни места се очаква да се удвои, създавайки огромен дефицит на кадри в индустрията. Проучване на БАСКОМ показва, че, ако софтуерният бизнес се развива според очакванията, след три години ще има нужда от 3 пъти повече софтуерни специалисти (разработка, качествен контрол и т.н.); 2 пъти повече управленски кадри (проектен мениджмънт, отдели и т.н.); 2 пъти повече специалисти по маркетинг и продажби.

При среден растеж от 10% годишно и при запазване на сегашните темпове без съществени реформи след 10 години делът на софтуерната индустрия ще достигне 1,7 млрд. лв., или 1,8 % от БВП. Ако обаче бъде осъществена адекватна образователна реформа и на пазара се появят повече софтуерни специалисти, софтуерната индустрия може да удвои размера си до около 3,7 млрд. лв., или 3,8% от БВП. Този ръст би я превърнал в структуроопределяща за българската икономика, поясняват от БАСКОМ.

За да се случи това обаче, и за да не продължава браншът да страда от липсата на специалисти, е нужно „България да започне съзнателно да развива икономика на знанието“. „На нас не ни трябват подаяния, единствената помощ, която искаме, е държавата да започне сериозна реформа на образователната система“, заяви Джонев.

Последна актуализация: 16:29 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Софтуер виж още

Коментари

15
rate up comment 0 rate down comment 0
V.At.
преди 11 години
До 1.Само един пример за отношението към математиците и математическите специалности. От години българчетата печелят златни медали на олимпиади по математика или информатика. Имат гарантиран прием в най-добрите ВУЗ в САЩ. Да сте чули или чели техните учители или треньори, защото това не става с фръцкане, а с много труд и подготовка да са канени и показвани от медиите. По една случайност познавам някои от вече бившите им, да кажем, треньори. Не са го правили за слава, но се оттеглиха с огорчение. И за да се подготвят 10 пъти повече програмисти е необходимо да има 10 пъти повече преподаватели, не само в училищата, а и в университетите.А иначе ФМИ, който съм завършил и с който се гордея върви към закриване поради пределна възраст на преподавателите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 0
ivan.ivanov
преди 11 години
Напълно съм съгласен с iconomist. С мутрагенстване животът е по-кратък. :)Ученето и предприемаческия дух ще ни измъкне от блатото. Затова е най-добре да се започне работа за някоя компания. Да се учи бързо от хората, които са там. И в най-кратки срокове да започнеш свой бизнес.Както казват "Ако не започнеш да сбъдваш мечтите си, някой друг ще те наеме да сбъднеш неговите." ;)И накрая, не може да не помрънкам срещу работодателите. :) Иначе, ще направя добро впечатление на Иво.На пръсти се броят коректните работодатели в ИТ индустрията в България. Така че, има голяма вероятност да попаднеш на некоректен такъв и той да те измами. В мига в който усетите, че работодателя е микере, започвай да търсиш друга работа. Ако си натрупал достатъчно опит, започни да търсите извън страната. В противен случай ще те ощетят и дълго ще съжаляваш за това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 0
ivan.ivanov
преди 11 години
Иво, благодаря ти за страхотния съвет, който ми даде. Ще положа нужните усилия за да развия професионално себе си. ;)Прекрасно е, че си натрупал впечатления за хората около теб. Сигурен съм, че това ще ти е от голяма полза. :)Ще те помоля да споделиш причината, по която напусна твоя работодател, след като е толкова коректен?Също така, ще те помоля да споделиш, как ти помагаш на обществото и държавата? Това ще ме направи наистина щастлив, защото търся успели хора, от които да се уча. Благодаря ти предварително!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 0
doba
преди 11 години
Определено програмирането ми изглежда по-перспективно от гледането на домати, с което преди няколко седмици ни съветваше да се оправим Хърсев.Продукти с висока добавена стойност, това ни е нужно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 0
data
преди 11 години
Първо да оправят тоалетните по училищата , а после да говорят за реформи !п.п.Образователната реформа трябва да се крепи на почина на математическите гимназии - профилиране от рано и яко натискане !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 0
Sakamano
преди 11 години
Висшето образование в страната ни е прекалено достъпно и това го обезсмисля. В момента обучаваме специалисти (за сметка на данъкоплатците), които след като завършат ще отидат да работят за други държави.Един от малкото останали ресурси на страната ни е човешкия потенциал и ние го пропиляваме с лека ръка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 0
pif79
преди 11 години
И аз идвам т ИТ индусрията. И съм работил почти изцяло в БГ компании, научил съм много, в момента си работя самосоятелно и изобщо не се оплаквам. Носъм положил много усилия, а и не мога да се оплача от бившите си работодатели, дори напротив.И като цяло впечатлението ми е, че такива мрънкачи, на които все някой им е виновен, обиновено са се чувстват неодоценени в работат си, но само защото всъщност толкова и си заслужават. И вместо да се оплакват по-добре да положат нужните усилия да развият себе си професионално, както и да помогнат на обществото и държавата като цяло.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 23 rate down comment 3
mathematician
преди 11 години
Умните хора по-лесно си намират работа. Умните и квалифицирани хора правят повече пари. В образованието трябва да се инвестира и то много.Проблемът е, че никой не иска да го прави. Един мандат е 4 години. На политиците им трябват резултати в рамките на мандата, за да могат да ги преизберат.А резултатите от инвестициите в образованието ще се видят след като се изучат поне 10 набора. А това прави 20 години. Не виждам политик да мисли в такава перспектива.Отделно ДПС, БСП и Атака не искат умни избиратели, щото умните не гласуват за тях. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 2
iivanoff
преди 11 години
В името на обратния резултат - повече реформи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 4
I
преди 11 години
Компаниите от ИТ сектора, ако разчитат на държавата са фалирали. Обучението на кадри трябва да се вгради в политиката на фирмите.В САЩ онлайн сайтовете за ИТ обучение, изместват традиционното - lynda.com. Има достатъчно книги, които могат да бъдат закупени от ИТ компаниите и инвестирани в обучение. Стига сте чакали на държавата - глупаво е да сте зависими от нея за собственото си развитие и просперитет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още