Главният изпълнителен директор на Ericsson ще увеличи усилията си за извоюване на пазарния дял, който компанията загуби в Китай, след като Швеция блокира китайските доставчици да участват в 5G мрежите ѝ – ход, който изправи гиганта срещу Пекин и засегна бизнеса му с оборудване, предава Ройтерс.
Китай донесе около 10% от приходите на Ericsson миналата година, но този дял намаля значително, след като Швеция забрани на Huawei да се включи в 5G мрежите ѝ заради рискове за сигурността. Huawei категорично отрича тези обвинения.
Ericsson получи около 2% от 5G договора на China Mobile, спрямо 11% миналата година, и получи 3% дял в общия 5G договор на China Telecom и China Unicom.
“Присъстваме в Китай от 120 години и нямаме намерение лесно да се откажем от него“, коментира главният изпълнителен директор на Ericsson Борхе Еколм в интервю за Ройтерс. „Ще покажем, че можем да добавим стойност в Китай“.
Ericsson лобира пред шведското правителство в полза на Huawei, предупреждавайки, че действията срещу китайския гигант могат да доведат до ответен удар от Китай, но забраната все пак бе приета, а след това издържа и в съда.
„Ако трябва да съм честен, не вярвам, че сме имали някаква подкрепа от шведското правителство“, посочва Еколм.
Анализатори предупредиха базираната в Швеция Ericsson, че може да загуби по-голямата от бизнеса си в Китай, тъй като договорите могат да бъдат насочени към финландския ѝ конкурент Nokia.
Въпреки че Nokia, която миналата година не получи никакви мрежови договори в Китай, получи първия си такъв сега, до този момент Ericsson успява да запази малкото си предимство.
„Ако бяхме загубили напълно, това щеше да ни постави в неблагоприятна конкурентна позиция от технологична гледна точка“, посочва Еколм.
Китай е начело в напреварата по пускането на 5G мрежите и на страната се пада повече от половината оборудване, използвано в глобален мащаб, за следващото поколение мрежи. Това я прави особено важен пазар за всеки производител на телекомуникационно оборудване.
Отвъд големите обеми на продажбите, преднината на Китай я прави чудесно място за тестване на по-напреднали 5G технологии, които Ericsson и Nokia могат да ползват при създаването на мрежите в останалите части на света.