Британският мобилен оператор Vodafone оцени акциите на инфраструктурния си бизнес Vantage Towers на 24 евро всяка до общо 12,1 милиарда евро (14,5 милиарда долара) за фирмата в едно от най-големите първични публични предлагания в Европа тази година.
Vodafone ще прибере 2,3 милиарда евро от сделката, ако се предположи, че опцията за свръхразпределение (greenshoe) ще бъде напълно упражнена на крайната офертна цена, пояснява Vantage Towers, цитирана от Bloomberg.
Търговията трябва да започне във Франкфурт в четвъртък.
Базираният във Великобритания оператор беше определил първоначалния ценови диапазон за флотация на Vantage Towers в диапазона между 22,50 евро до 29 евро на акция, преди да я стесни до 24-25 евро тази седмица. Целевите приходи са 2-2,8 милиарда евро.
„Това IPO отключва стойност за нашите акционери: демонстрира стойността на активите на нашите кули в един свят на 5G“, заяви изпълнителният директор на Vodafone Ник Рид.
Ако опцията за т. нар. greenshoe бъде напълно упражнена, Vodafone ще продължи да държи 81,1%.
Повечето големи листвания в Европа тази година са оценявани в горния край на ценовия диапазон, включително IPO-тата на полския доставчик на автоматизирани колетни шкафчета InPost SA, германският онлайн търговец на автомобили Auto1 Group SE и лондонските листвания на компанията за виртуални поздравителни картички Moonpig Group Plc и руският дискаунтър Fix Price Group Ltd.
„Листването на активи на операторите на мобилни мрежи в Европа винаги е било предизвикателство, така че оценката на Vantage дори в долната част на диапазона може да се разглежда като успех“, казва пред Bloomberg Патрик Басиевич, анализатор в британския брокер finnCap.
Сделката е поредната силна от новите листвания през тази година, сред които на InPost, AUTO1, британската марка обувки Dr. Martens и компанията за доставка на храна Deliveroo.
Телекомуникационните кули се превърнаха в обект на няколко големи сделки, тъй като испанската Cellnex и базираната в САЩ American Tower Corp се надпреварват да увеличават европейското си присъствие на фона на въвеждането на 5G технологията от следващо поколение.
Надграждането на мрежите, включително и кулите, за 5G - което обещава и старта на епохата на самоуправляващи се автомобили и мозъчна хирургия, извършена от разстояние - ще попие около 890 млрд. долара между 2020 и 2025 г., се твърди в анализ на браншовата организация GSMA.
Европейските оператори са все по-склонни да използват продажбата на свои активи, за да помогнат за финансирането на тези дейности.
Макар че продажбата на кули носи купища пари, много от операторите се стремят да създадат отделни подразделения за кулите или да основат съвместни предприятия с независими компании като начин да запазят част от потенциалния бъдещ растеж.