България прави още една стъпка напред към изграждането на високоскоростната 5G мрежа, след като на свое заседание в края на миналия месец ресорният орган - Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), обяви търг с тайно наддаване за честотите. Става дума за радиочестотен спектър в обхват 3.6 GHz за осъществяване на електронни съобщения чрез наземна мрежа, а началото на наддаването е 10:00 часа на 15 март в сградата на комисията.
Предмет на търга е по-специално издаване на три разрешения с национално покритие за ползване на ленти 3500-3600 MHz, 3600-3700 MHz и 3700-3800 MHz, със срок от 20 години.
Това именно са и честотите, необходими за изграждането на 5G мрежите. Според решението на ръководения от Иван Димитров регулатор началната цена за всяка от трите ленти ще бъде 4 млн. лв. при стъпка за наддаване от 100 хил. лв. Припомняме, че първоначалната идея на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) беше аукционите да се проведат през второто тримесечие на 2020 г., но пандемията попречи на осъществяването на тези планове.
„Очакваме следващата година да има търгове, специално що се отнася за честотите. За нас това е основният ресурс, с който работим“, посочи в подкаста Update на Bloomberg TV Bulgaria вече бившият главен технически директор на Vivacom Радослав Златков. „Искам да кажа, че КРС положи много усилия това да бъде възможно, така че да бенефецират както българските граждани, така и операторите, така и държавният бюджет“, каза той.
На 21 септември Vivacom обяви, че започва да предлага на клиентите си първите 5G услуги в България. Операторът е пуснал търговска 5G мрежа в централните градски части на всички областни центрове в страната. По думите на Златков това не е резултат на обикновена актуализация, а на многогодишен труд от страна на телекома.
Очаква се наддаването да доведе до високи приходи за страната.
През миналата година в няколко града на страната имаше протести срещу изграждането на 5G мрежи, свързани с опасенията на хората за тяхното здраве и с някои конспиративни теории. В САЩ текущият търг на Федералната комисия за комуникации (FCC) за лицензите за 5G честотите бе генерирал над 66,4 млрд. долара за три седмици - рекордна сума, която може да промени начина, по който мобилните оператори правят бизнес през следващото десетилетие.