Спорът около китайския доставчик на мрежово оборудване Huawei става все по-голям и по-голям. И става дума не само за една отделна компания. Става дума за търговска война между най-голямата и втората по големина икономика в света. САЩ и Китай си разменят удари за ролята на технологичната компания.
Huawei сега засилено търси близостта до китайското правителство, за да предотврати санкциите на САЩ и търговските ограничения. Проблемът е, че по този начин компанията потвърждава твърденията на своите критици.
В продължение на много години Huawei публично подчертаваше голямата си дистанция от китайското правителство. Да, това е компания със седалище в Китай. Това обаче не оказва влияние върху бизнеса извън Народната република, твърдят от концерна от Шънджън.
Междувременно посланието се променя. Председателят Ерик Сю разкритикува санкциите на правителството на САЩ и подчерта, че Пекин може да се застъпи за компанията. Китайското Министерство на външните работи се зае директно с темата след тези изявления.
От месеци китайските дипломати в чужбина се надпреварват със заплахи за последиците от изключването на концерна в техните приемащи страни. Това важи и за Германия, където посланикът спомена ограничения за автомобилните компании в Китай. Да не забравяме каква роля играе автомобилният сектор за най-голямата европейска икономика.
Дебатът за Huawei се измества. Вече не става въпрос за ролята на компания, която завладява световните пазарни дялове с най-съвременните технологии в областта на мобилния 5G стандарт. Става въпрос за политически натиск и мерене на властта между правителствата. Става дума за огромни егота.
С изявления, като това на Ерик Сю, компанията потвърждава намесата на китайското правителство. Компанията обаче навреди така на предишния си подход в конфликта. Вече не е компания с максимално отстояние от Пекин.
От китайска страна се подчертава, че процедурата е нормална и германските компании също биха помолили германското правителство за помощ в случай на затруднения. Разбира се, правителствата се застъпват за това техните компании да не бъдат дискриминирани.
Измеренията в случая с Huawei обаче надхвърлят това. Спорът е предизвикан от въпроса колко тясна е връзката между компанията и китайското правителство. Колкото повече Пекин е ангажиран с интересите на Huawei, толкова по-трудно ще бъде компанията да се позовава на абсолютната си независимост.
Предполагаемата помощ от страна на Пекин заплашва да навреди значително на позицията на Huawei. Колкото по-шумно китайските дипломати предупреждават за възможните последствия, толкова по-близки се тълкуват отношенията между компанията и китайската държава. Изглежда като затворен кръг – загадка без правилен отговор.
P { margin-bottom: 0.08in } A:link { so-language: zxx }