Двама кандидати с частен капитал се борят да купят най-голямата телекомуникационна компания в България въпреки бурния спор за нейната собственост, пише Financial Times.
Vivacom беше обявена за продажба през юли, след като Lazard беше назначена да намери купувач на бившия български телекомуникационен монополист. United Group (собственост на BC Partners и KKR) и Providence Equity Partners са пуснали индикативни оферти за компанията и подлежат на надлежна проверка, твърдят двама души, които са пряко запознати със случващото се.
Едва през тази пролет главният изпълнителен директор на компанията Атанас Добрев коментира спекулациите, че Vivacom ще смени собственика си, заявявайки, че „в момента компанията не говори с потенциални инвеститори”. По думите му евентуална продажба или смяна на собственика не би повлияла на бизнеса, а потенциалният интерес показва доброто му развитие.
Но сега Vivacom очевидно се продава - от базирания в Лондон български предриемач Спас Русев, както и от лондонското звено на руската банка VTB, които заедно поеха контрола над компанията при търг през 2015 г. след неизпълнение на дълга.
Въз основа на последните сделки с телекомуникационни сделки в региона се очаква Vivacom да бъде оценена на около 1,2 млрд. евро, твърдят хора, участващи в процеса по продажбата. United Group е отправила оферта за 1,1 млрд. долара, коментират други двама източници. От своя страна, Providence е предложила 1,05 млрд. долара.
Подобна продажба би означавала голяма печалба за Русев и партньорите му, които платиха 330 млн. евро за Vivacom преди по-малко от четири години. Въпреки това продажбата е засенчена от спор за собствеността.
Lazard и списък от заинтересовани страни са получили писма от адвокатите на Empreno Ventures, инвестиционна компания, притежавана от руския бизнесмен Дмитри Косарев. В писмата се предупреждава за съдебни спорове, свързани с търга през 2015 г. Косарев притежава дял от холдинговата компания, която беше собственик на Vivacom, но инвестицията му беше заличена при дефолта.
Empreno твърди, че търгът за компанията е бил „измама“ и фирмата е била продадена на изкуствено ниска цена.
Русев и VTB отричат тези твърдения, но Косарев продължава да оспорва резултата от търга в съдилища във Великобритания и Люксембург.
Писмата, разгледани от Financial Times, подчертават нерешения статут на спора за Vivacom. Empreno твърди, че това ще „увеличи правния натиск върху Vivacom и нейните акционери да защитават интересите си“.
Офертите са поредният знак за активност на частния капитал в телекомуникационния сектор в Централна и Източна Европа, след като чешкият фонд PPF миналата година придоби телекомуникационни бизнес на Telenor на Балканите за 2,8 млрд. долара.
През миналата година BC Partners се договори да придобие контрола на United Group BV, медийна и телекомуникационна компания в Югоизточна Европа, от KKR & Co. Тази сделка оценява компанията на около 2,6 милиарда евро, заяви тогава източник, запознат с продажбата. Сега United Group, която е най-голямата сръбска кабелна компания, има желание да консолидира балканския телекомуникационен пазар и тази година завърши поглъщането на Tele2 в Хърватия за 220 млн. евро. Тя също така притежава активи в Словения, Босна и Черна гора. Продажбата ще представлява шестият път, в който Vivacom сменя собствеността си, след като беше приватизирана през 2004 г.
United Group и Providence са отказали да коментират интереса си към телекома.
Потенциална сделка би увеличила още повече оценените на почти 15 млрд. долара сливания в Източна Европа, обявени през тази година, показват данни на Bloomberg.
Сделката може да позволи на Спас Русев да концетрира усилия в новите си бизнес начинания в други региони на Балканите и при по-малки компании, които би могъл да развие и след това да продаде. Така например тази година стана ясно, че Русев и Елвин Гури са спечелили търга за покупката на Telecom Albania за 50 млн. евро. До тогава компанията бе собственост на Deustche Telekom. Не се съобщава сумата за сделката. Теlеkоm Аlbаnіа e пъpвият в Aлбaния мoбилeн oпepaтop, зaпoчнaл дeйнocт пpeз 1995 гoдинa. Kъм днeшнa дaтa тoй e втopият пo гoлeминa в cтpaнaтa oт oбщo тpи нa пaзapa, ĸaтo тe cи paзпpeдeлят 4,87 милиoнa ĸлиeнти. Πpeз 2000 гoдинa Теlеkоm Аlbаnіа cтaвa чacт oт гpyпaтa нa гpъцĸaтa ОТЕ Grоuр, извecтнa c мapĸaтa cи Соѕmоtе. Девет гoдини пo-ĸъcнo гepмaнcĸaтa Dеutѕсhе Теlеkоm ĸyпyвa ОТЕ Grоuр и тaĸa и aлбaнcĸaтa ĸoмпaния влизa в нeйнoтo пopтфoлиo. Сделката подлежи на обичайните крайни условия, включително одобрението на компетентните местни власти, и се очаква да бъде завършена през първата половина на 2019 г.
Русев е подал и индикативна оферта за придобиването на румънския филиал на гръцкия телеком ОТЕ - Telekom Romania, предаде през лятото Bloomberg. В телефонен разговор с агенцията Русев е обяснил, че е поканен да подаде обвързваща оферта за втория кръг преговори.