Китайският технологичен гигант Huawei се готви за дълъг конфликт с администрацията на САЩ. „Не трябва да се вкопчваме в илюзията, че конфликтът ще бъде решен през следващите седмици или месеци", заяви председателят на Huawei Ерик Сю в интервю за германския икономически всекидневник Handelsblatt. „Трябва да се примирим с факта, че трябва да живеем дълго време с натиска на САЩ".
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви национална извънредна ситуация в областта на далекосъобщенията през май и забрани на американските компании след изтичане на преходен период да работят с Huawei. Сю заяви, че компанията му е променила веригите за доставки.
„Можем да се справим напълно без компоненти от американски компании в производството", каза Сю. „Днес вече сме самодостатъчни. Ако не беше така, досега щяхме да фалираме“, пояснява той.
„Освен това имаме ключово конкурентно предимство, което нито Nokia, Microsoft, нито Samsung имаха: в Китай имаме бизнес с интелигентни устройства на стойност 60 милиарда долара. И там вече успешно изградихме собствена екосистема. Сега трябва да изградим подобна екосистема в чужбина“, казва мениджърът.
Запитан от журналистите дали именно тази следваща стъпка няма да бъде трудна, ако САЩ изпълнят своята заплаха и забранят инсталирането на популярни американски програми като Whatsapp, Facebook или Youtube на устройства, използващи системата Huawei, Сю отговори доста уклончиво. Като алтернатива на американските платформи от Apple или Google Сю препоръча европейско решение.
„Никой не казва, че екосистемата за крайния потребител в Европа неминуемо ще идва само от Huawei. Държавите от ЕС говорят за цифров суверенитет от години. Тогава защо не създадете своя собствена екосистема за умни устройства? Ако Европа имаше своя екосистема за умни устройства, Huawei щеше да я използва. Екосистемата също трябва да бъде отворена за приложения от САЩ. Системите с отворен код Android OS и Harmony OS също биха били част от екосистемата. Това би решило проблема с европейския цифров суверенитет“, каза мениджърът.
Huawei обсъждала подобни планове с европейски компании. „За нас е висок приоритет да помагаме на европейските компании да изградят собствена екосистема. Готови сме да инвестираме в дългосрочен план“, каза още Сю. „Очаквам, че ще изясним подробностите до края на тази или началото на следващата година“, поясни мениджърът.
Същевременно той отказа да коментира темата, свързана с продължаващите няколко седмици протести в Хонконг, само на няколко километра от централата на Huawei в Шънджън.
Междувременно стана ясно, че китайската компания ще представи новия си топ смартфон на 19 септември в Мюнхен. Поради американските санкции в него няма да има предварително инсталирани приложения на Google, което би било лошо за възможностите за продажби в Европа. Huawei потвърди датата за представяне на модела Mate 30, за която имаше спекулации от известно време, с няколко секундно видео в Twitter без допълнителни подробности.
Американското правителство постави Huawei в черен списък в средата на май, позовавайки се на опасения за сигурността. По този начин американските компании - включително Google и доставчиците на чипове - могат да правят бизнес с Huawei само със специално разрешение. Блокадата наистина беше отменена, в момента до средата на ноември. Google обаче може да продължи да предоставя актуализации само на вече въведени на пазара модели - вероятно Mate 30 ще се счита за ново устройство, за което отлагането на блокадата няма да се прилага.
Освен Google Maps и Gmail, приложенията на Google включват и платформата за изтегляне Play Store, която предоставя приложения за устройствата. Huawei вече има собствена платформа за приложения, но в Европа повечето потребители разчитат на услугите на Google.