259 проекта от всички 28 области в страната подадоха проекти в четвъртото издание на VIVACOM Регионален грант. Кандидатстването приключи преди дни, пояснява пресцентърът на оператора.
Челното място в първия етап от конкурсната програма за набиране на проектни предложения (от 17 октомври до 09 декември 2018 г.) традиционно беше заето от кандидатурите на сдруженията в полза на обществото (115), следвани от народните читалища (70), фондациите в полза на обществото (46) и настоятелствата към училища (17) и детски градини (11), регистрирани като юридически лица с нестопанска цел в обществена полза. 205 е броят на проектите, представени от граждански активни организации от градовете, 54 са проектите, подадени от села.
Част от проектите обръщат поглед към българските корени и народните обичаи, към инициативи, свързани с артистични прояви и културни събития с участието на местното население, социални активности сред и за природата. Други са насочени към подкрепа на хора от уязвими групи, занимания с деца, насърчаване на доброволчеството и благотворителността.
Значителна част от идеите са с културно-образователна и социална насоченост, като в това число се предвиждат най-разнообразни дейности и подходи за обединяване на общностите, преодоляване на различията, осмисляне на ежедневието с достойни каузи, атрактивни занимания и вдъхване на нов живот в старите обичаи.
В края на януари предстои обявяване на финалистите, които ще получат финансиране от VIVACOM Регионален грант. Решението ще бъде взето от жури в състав: Мария Чернева (журналист), Ива Дойчинова (журналист) и Иван Кънчев (съосновател на сдружение „Българска история“), Веселка Вуткова (директор „Корпоративни комуникации” във VIVACOM) и Надя Шабани (директор на Български център за нестопанско право).
Общата стойност на наградния фонд в четвъртото издание на програмата VIVACOM Регионален грант е 60 000 лева. Всеки един от финалистите ще получи безвъзмездна помощ за реализация на своя проект до 5000 лв.