Комунистическа Куба започва да предоставя интернет на мобилните телефони на избрани потребители, целейки да въведе услугата на национално ниво до края на годината. Ходът е още една стъпка напред към отварянето на една от най-малко свързаните страни в Западното полукълбо, коментира Ройтерс.
Журналисти в държавните медии са сред първите тази година, които ще получат мобилен интернет, осигурен от кубинския телеком монополист. Стъпката е част от по-широка кампания за по-голям достъп до интернет, която според новия президент Мигел Диас-Канел трябва да подкрепи икономиката и да помогне на кубинците да защитят революцията си.
Според анализаторите по-широкият достъп до интернет в крайна сметка ще отслаби и контрола на правителството върху това каква информация достига до хората в Куба, където еднопартийното управление държи монопол над медиите. Куба например блокира достъпа до дисидентски сайтове, за да се бори с общественото недоволство.
„Това е радикална промяна“, казва 39-годишният Юрис Норидо, които е репортер за няколко държавни информационни сайтове и телевизията. „Сега мога да давам информация за случващото се от мястото, където се намирам, включително от мястото на събитието“, обясни той.
Някои клиенти, включително компании и посолства, също се опитват да купят планове с мобилни данни от декември, сочи сайтът на кубинския телекомуникационен монополист ETECSA, който не е рекламирал особено хода.
Компанията казва, че ще предостави мобилен интернет на всичките си 5 млн. клиенти с мобилни телефони – почти половината от населението на Куба, до края на годината. Тя не е отговорила на искането за повече информация.
Дали заради липсата на финансови средства, дългогодишното търговско ембарго от САЩ или опасения за информационния поток, Куба изостава в достъпа до интернет. До 2013 г. хората до голяма степен можеха да ползват интернет само от туристическите хотели в Куба.
Оттогава насам обаче правителството направи засилването на свързаността приоритет, въвеждайки интернет кафета и външни Wi-Fi точки.
Много преди да поеме поста от Раул Кастро през април 58-годишният Диас-Канел защитаваше тази кауза.
„Трябва да можем да публикуваме съдържанието на революцията онлайн“, каза той пред парламента миналия юли, още като вицепрезидент, добавяйки, че така кубинците „ще се преборят с лавината от псевдокултурно, банално и вулгарно съдържание“.