15-кратно по-високи скорости, много по-ниска латентност и подобрена ефективност. Това са най-важните предимства нa нoвoтo пoĸoлeниe 5G мoбилни мpeжи, които ще пoзвoлят cĸopocт нa пpeнoc нa дaнни oт нaд 10 Gbрѕ. За България това може да стане факт през 2020 г. или 2021 г., коментира пред Investor.bg и Bloomberg TV Bulgaria Тодор Ташев, главен технически директор на Мтел.
Операторът събра на събитие в София Тех Парк представители на медиите, за да демонстрира защо наистина "5 е по-бързо от 4". В тестови условия бяха демонстрирани някои от сценариите, в които 5G мрежите ще бъдат по-добри от настоящите стандарти.
По време на демонстрацията беше измерена скорост над 2 Gbps, която е повече от 10 пъти по-висока от тази при 4G. Експеримент с виртуална реалност пък представи стрийминг на видео съдържание с 4К резолюция без забавяне. Минималното закъснение от около 1 милисекунда пък бе демонстрирано с помощта на специални роботи, които балансират топка върху равна повърхност.
„Важна цел на 5G мрежите е да намалят закъснението на връзката, за да станат възможни приложенията, работещи в реално време. Времето за обмен на информация между автономни автомобили или роботи например ще бъде около милисекунда, за да могат те да станат неразделна част от живота ни”, коментира Тодор Ташев, главен технически директор на Мтел.
На въпрос кога потребителите в страната ни ще могат да ползват тези наистина високи скорости Ташев отговори, че това ще се случи веднага „щом са налични устройства, които го поддържат, и разполагаме с необходимите честоти“.
По думите му очакванията са 5G стандартът да бъде определен през 2018 г. Според по-смелата прогноза на Ташев пред Investor.bg до края на тази година в някои държави вече може да има 5G мрежа, а умерената му прогноза е това да се случи през следващата година.
Според него в България тази технология може да навлезе през 2020 г. или 2021 г., ако са изпълнени изискванията – да има терминали, които да поддържат скоростта, и нужните честоти. „Нуждата от скорост и ефективно използване на спектъра ще доведе до това и в България да преминем по тази стъпка – от 4G и 4,5G до 5G. Първо заради нуждата, а второ – заради по-ефективното управление на спектъра“, поясни пред Investor.bg Taшев.
Нуждата очевидно е налице, защото през 2017 г. операторът отчита 240% ръст на трафика на данни, като над 60% от този трафик са през 4G. За да си представим колко много данни преминават в ефира в страната ни, ще илюстрираме ръста така - гласовият трафик в мрежата на Mтел за един ден е равнозначен на 109 години на един човек, говорещ непрекъснато. В същото време трафикът на данни през мрежата на оператора за ден е равен на 820 млн. снимки в HD формат.