fallback

Холандия иска конфискация на 300 млн. евро заради подкупи към Узбекистан

В схемата са замесени мобилни оператори

10:56 | 07.07.16 г. 1

Холандски прокурори поискаха вчера съдът да конфискува над 300 млн. евро от авоарите на базираната в Холандия компания Такилант, използвана за плащането на подкупи на Гулнара Каримова, дъщерята на президента на Узбекистан Ислам Каримов, предаде Ройтерс.

Прокурорите поискаха на компанията Такилант да бъде наложена и глоба от 5 млн. евро. Те настояха още съдът да постанови конфискацията на 6% от дяловете на Такилант в телекомуникационния шведско-финландски оператор ТелиаСонера, известен днес като Телиа къмпани Ей Би.

Подкупите са били платени в замяна на достъп до узбекистанския телекомуникационен пазар. Получател е била дъщерята на президента на Узбекистан,  казват прокурорите. 

Според обвинителите Такилант е била собственост на Каримова.

Подкупите са били плащани от две телекомуникационни компании - ВимпелКом и ТелиаСонера. Първата сключи извънсъдебно споразумение с разследващите власти, а втората е обект на разследване.

Холандските прокурори се прицелиха в Такилант, която е базирана в Холандия, а не в самата Каримова, заради ограничения в юрисдикцията.

ВимпелКом и ТелиаСонера имат централи в Холандия и могат да бъдат съдени там по законите за борба с корупцията. Според прокурори Каримова е получила над 385 млн. долара подкупи между 2007 г. и 2015 г., за да осигури лицензи за 3G мрежа за Унител, подразделение на ВимпелКом и Коском.

Първата от тези две фирми е норвежко-руска, като нейни най-големи акционери са руския милиардер Михаил Фридман и норвежката компания Теленор, а втората от двете фирми е клон на ТелиаСонера.

Подкупите са били плащани през Такилант чрез сметки и компании в Гибралтар, Хонконг, Швейцария, Холандия, Узбекистан, Швеция, Британските Вирджински острови, Русия, Латвия.

През февруари ВимпелКом се съгласи да плати 795 млн. долара, за да приключи две разследвания по случая - това в Холандия и още едно в САЩ.

Смята се, че това е една от най-големите компенсации заради корупционна схема, договаряни някога. На първо място в тази класация е само Сименс с 1,6 млрд. долара от 2008 г., с които се сложи край на голямо разследване за подкупи в САЩ и Германия.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:27 | 14.09.22 г.
fallback