Общите приходи на телекомуникационната компания Vivacom намаляват с 0,7% през миналата година до 805,9 млн. лв. от 811,9 млн. лв. за 2013 г.
По данни на самата компания тези приходи са по-високи спрямо тези на останалите оператори на пазара.
55% от приходите на компанията се формират от мобилни услуги, 24% - от фиксирани гласови услуги, 12% - от фиксиран интернет, а 9% - от други фиксирани услуги.
Същевременно коригираната печалба преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) бележи ръст от 3,2% до 334,9 млн. лв.
Делът на абонатите с договор за абонамент е 85%, което е над средните нива на пазара (77%), отчитат още от компанията.
Vivacom отчита нарастване на клиентите си на фиксиран интернет – 356 хиляди за последното тримесечие на 2014 г., което е с 29 хиляди повече спрямо същия период през 2013 г. 35% от тях използват оптичната мрежа, което е с 13% повече от последното тримесечие на 2013 г. Данните показват, че основното движение в сектора е преход към оптични мрежи от други широколентови технологии. Vivacom продължава да разширява своята оптична инфраструктура, достигайки повече от 883 хиляди домакинства в края на 2014 г.
До момента изградена мрежа от най-ново поколение има в 15 града в България - София, Варна, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Сливен, Казанлък, Шумен, Своге, Благоевград, Враца, Видин, Пазарджик, Кърджали и Ямбол. През 2015 г. предстои разширяване на вече съществуващите и изграждане на нови мрежи в още 5 града – Добрич, Силистра, Плевен, Дупница и Смолян.
21% от приходите на компанията през 2014 г. са вложени в инвестиции, в сравнение с 20% през 2013 г.
Vivacom е обект на потенциална сделка с купувач създадената специално за целта инвестиционна компания LIC33, която планира да придобие дял от 43% в БТК (чиято марка е Vivacom), наред с дялове на банкера Цветан Василев в други дружества. Преди два дни обаче стана известно, че Националната агенция за приходите (НАП) е запорирала дяловете в шестте компании, обект на сделката.
На 20 февруари КЗК изпрати по компетентност в ГД "Конкуренция" на Европейската комисия казуса с контрола над БТК.
След сигнал на "Технологичен център - институт по микроелектроника" АД (собственост на Цветан Василев) КЗК образува преписка. В сигнала се изказва предположение за осъществена концентрация чрез придобиване на контрол върху "Българска телекомуникационна компания" ЕАД.